Wpis z mikrobloga

Mirki z pod tagu #chemia potrzebuję waszej pomocy,

Jakiś czas temu sporządziłem 9% roztwór azotanu srebra w celu zrobienia fotograficznej emulsji światłoczułej. Ze względu na koszta sporządziłem 2500ml roztworu, który wlałem to pojemnika o objętości 5000ml. Żeby zanurzyć płytę którą chciałem pokryć emulsją w całości włożyłem do pojemnika płyty aluminiowe o objętości 2500ml (żebym podnieść poziom cieczy w pojemniku do jego szczytu co umożliwiło by zanurzenie w całości płyty pokrywanej emulsją). Tutaj pojawia się problem, bo na aluminiowych płytach zanurzonych w roztworze osadził się srebrny sproszkowany metal ( prawdopodobnie srebro). Pytanie brzmi : czy ową reakcję da się cofnąć tak by roztwór znów był dziewięcio procentowym roztworem azotanu srebra i jeśli tak to w jaki sposób. Z góry dziękuję za pomoc
#chemia #fotografia #ambrotyp #mokrykolodion
  • 6
@jest_agrest-nie_ma: Ale jak będziesz miał płyty to nie zanurzaj ich w roztworze. Tylko wylej emulsje na płytę i samymi ruchami, podtrzymując płytę od spodu musisz rozprowadzić roztwór.

No i nie lej tego na płyty metalowe tylko na szklane. Bo zrobi ci się to samo co w tej pół literowej bańce.

Skąd masz przepis? Brałeś pod uwagę wywoływanie, płukanie i utrwalanie? Aby Ci się to nie zmyło.