Wpis z mikrobloga

@kontra: jest tylko ta 'klamra' schowana na zdjęciu za nakrętkami, przy intensywnym używaniu kształt się trochę rozjeżdża ale nie szkodzi

@Lrrr: Pozdro z myciem? Z jakiego powodu miałby być problem z opłukaniem karbowanej rurki?
  • Odpowiedz
@PIWOWARSTWO: czytałem na jakichś mądrych forach pokroju browar.biz iż brzeczka lubi się przypalić do chłodnicy. Ta jest karbowana więc wydaje mi się że może być dość problematyczne usuwanie niektórych zabrudzeń.
  • Odpowiedz
@Lrrr: Szczerze mówiąc trochę nie potrafię sobie wyobrazić co i jak bardzo trzeba by #!$%@?ć, żeby mieć przypalenia na chłodnicy. Schłodziłem 35+ warek stalą, zero problemów z czymkolwiek, never goin back.
  • Odpowiedz
@Lrrr: Wystarczy spłukać pod prysznicem po warzeniu, ot całe mycie.
Problematyczne to może być jak się nie myje od razu i chmieliny zdążą przyschnąć.
  • Odpowiedz
@kondek: 169
@Lrrr: ale podobno szybciej chłodzi (większa powierzchnia chłodzenia przez karbowanie) i wiele osób ją zachwala. Zobaczymy jak się sprawdzi. Na razie muszę wykombinować jak ją podłączyć pod kran :)
  • Odpowiedz
@BJXSTR: teoretycznie tak, miedź ma z kolei lepsze przewodnictwo cieplne. Podejrzewam że to marginalne różnice, ale moge sie mylić :P
  • Odpowiedz
@Lrrr: @Wsciekle_piesci_meza: o wyższości miedzi pozwolę sobie skopiowac swoją wypowiedź sprzed paru dni:

dopiero teraz zauważyłem wątek - oczywiste, że miedź jest lepsza od stali? Pewnie, o ile nie weźmiemy pod uwagę
a] wytrzymałości materiału - i fizyczna i chemiczna
b] powierzchni kontaktu z brzeczką {o wieeele większa dzięki karbowaniu}
c] grubości ścianek chłodnicy - jasne, miedź lepiej przewodzi ciepło, ale nie mamy tu sytuacji typu "milimetr stali kontra milimetr
  • Odpowiedz
@PIWOWARSTWO: trochę przesadzasz z tymi zaletami nad stalową chłodnicą. Ile tej różnicy w czasie między miedzianą a stalową będzie, 5-10 minut? Rozumiem podniecać się nią jak przeskakujemy z chłodzenia w wannie na chłodzenie zanurzeniową. Te 10 minut różnicy przy 5-6h warzeniu to nic.

Od razu należy wspomnieć, że samo karbowanie nie ma wpływu na szybkość chłodzenia. W podobnym czasie schłodzimy gładką o tej samej powierzchni bocznej co karbowana. Jeżeli tak ważne
  • Odpowiedz
@Nebayh: Jasne, 'kopanie na mordę' to hiperbola, aczkolwiek stalową chłodnicą chłodzę 25 litrów w dosłowne 5 minut. Czy 10 minut to duża róznica - w skali 6h warzenia nie, ale dlaczego mamy przyrównywac chłodzenie stalą do całej warki a nie do chłodzenia miedzią - ta 'gwałtowność' chłodzenia może być różnicą miedzy pojawieniem się cold breaka a jego brakiem, może nie jest to kluczowa kwestia dla całego piwa, ale lepiej mieć niż
  • Odpowiedz