Wpis z mikrobloga

Mirki ze #sztokholm - mam szansę na emigrację do tego pięknego miasta. Pod pachę biorę dziewczynę, córkę i psa. Powiedzcie proszę, jak wygląda tam u Was sprawa z zarobkami w IT? Orientujecie się może? Gdzie szukać mieszkania do wynajęcia w spokojnej dzielnicy? Niekoniecznie centrum? Na jakie koszty się szykować?
  • 16
@RottenKitten: nie mam pojęcia jak wygląda sytuacja w IT ale szczegóły dotyczące życia w Szwecji moge przybliżyć. Szukanie mieszkania jest prawdziwą udręką tutaj i mieszkania są bardzo drogie, z drugiej ręki za kawalerkę musisz zapłacić 6-10k kr. Za mieszkanie 2 pokojowe 9-12k kr itd.

Spokojne dzielnice? sprawdź gdzie będziesz pracował i sprawdz sobie na sl.se dojazd. Jak w centrum to w sumie wszedzie mozesz mieszkać ;)

Niebezpieczne są konce każdej linii
Szukanie mieszkania jest prawdziwą udręką tutaj i mieszkania są bardzo drogie, z drugiej ręki za kawalerkę musisz zapłacić 6-10k kr.


@Bunkier: Czytałem, że szukanie mieszkania to masakra i kompletnie nie wiem jak się za to zabrać :) Zwłaszcza, że jak pisałem jechałbym z rodziną. Negocjacje trwają :)

Spokojne dzielnice? sprawdź gdzie będziesz pracował i sprawdz sobie na sl.se dojazd. Jak w centrum to w sumie wszedzie mozesz mieszkać ;)


@Bunkier:
Centrum jest spokojne? Celowałbym raczej w ciche dzielnice bez życia nocnego - można przecież dojechać? :)


@RottenKitten: jest i nie jest. nikt nie mieszka w centrum :)

Tu jest masa samych pokoi, co mnie średnio urządza. Ale poszukam jeszcze.


@RottenKitten: napisz ogłoszenie np na poloniinfo że szukasz mieszkania itd. częstą praktyką jest 1-2 miesiące kaucji.

Netto, mam nadzieję? :)


@RottenKitten: netto netto. mysle ze nawet więcej może być.
@RottenKitten: no polecam dac ogłoszenie na poloniainfo, duzo osób sie nie ogłasza, ze maja mieszkania tylko dzwonią jak Ty dasz ogłoszenie i opiszesz, ze np małżeństwo z dzieckiem. Na blocket.se chyba jest wiecej, mozesz dac tez ogłoszenie po angielsku na grupie fb "Lägenheter i Stockholm".
Co do dzielnic to najgorzej jest na niebieskiej linii (np słynne Rinkeby) my mieszkamy na zielonej, jest bardzo spokojnie. Omijaj końcowe stacje metra to bedzie dobrze,
My mamy 15min metrem do centrum i jest gitara! Nawet mamy osiedlowe zające, tak tu jest spokojnie;)


@wyindywidualizowana_blond_multipla: Mogę wiedzieć, jakie to osiedle? Też bym chciał mieć osiedlowe zające :D mój piesek by je polubił :P Swoją drogą to chyba typowe dla Szwecji? Jak byłem w Malmo to też widziałem je kicające po trawniku :)
@Bunkier: @wyindywidualizowana_blond_multipla: Mirki, byłem w sztokholmie 2 dni. Firma zapłaciła mi za przelot i 2 noce w hotelu żeby przeprowadzić ze mną 4 rozmowy i zjeść tortille na lunch. Według telefonu złaziłem w sumie 35 km i miasto jest super (przynajmniej w centrum). Parki, knajpki, fajne kamieniczki. Do środy mają mi dać odpowiedź - trzymajcie kciuki :) Ja już się prawie pakuję :D
@RottenKitten: w Sztokholmie oczywiście. Mnóstwo bezdomnych, ceny z kosmosu. Taksówkarze to rasowi oszuści. Znalezienie klubu z muzyka to niezłe osiągniecie. Wszędzie rurkowce czytający książki przy lampce wina. Proporcja mężczyzn do kobiet to na moje oko 3:1. Czas wracać do UK i mam nadzieje ze szybko tu nie zawitam ponownie :(
@patrykard: Faktycznie bezdomnych i żebraków sporo. Ceny też wysokie, ale liczyłem też na odpowiednie zarobki :) Proporcje facetów do kobiet mnie nie interesują - jestem w szczęśliwym związku :) A miasto samo w sobie mnie się osobiście bardzo spodobało :)