Wpis z mikrobloga

#fpl Od razu zaznaczam że popełniłem tu chyba najdłuższy wpis w historii mojej obecności w tym serwisie, będzie długo, trochę nudno, ale żeby nie świecić żadnymi pustymi statystykami dodałem minimalną ilość treści, którą doskonale wszyscy wiedzą, ale jakoś się to próbuje kupy trzymać przez to. Wersję tl;dr macie u siebie w tabeli ligowej. Czas na podsumowanie wszystkiego, co przez ostatnie 10 miesięcy można było obserwować, pod użytym powyżej tagiem.

Sezon 2012/13 już za nami. Jako że ostatnia kolejka przebiegła pod znakiem pożegnań z wielkimi postaciami tak i wypada podsumować (chyba) pierwszą wykopową ligę, jaką udało nam się sklecić na kolanie w tym sezonie.

Sezon rozpoczęliśmy w przedostatni weekend sierpnia dostając na rozpoczęcie 11 meczów w pierwszej kolejce spowodowanych zbliżającym się meczem o Superpuchar Europy ze stołeczną Chelsea w roli triumfatora ubiegłorocznej Ligi Mistrzów, co dało się dobrze wykorzystać i mocnym uderzeniem wejść w nowy sezon. Udało się to zarówno stołecznej ekipie, jak i paru menedżerom w lidze co zaowocowało wysokimi wynikami punktowymi pod koniec drugiego wakacyjnego miesiąca. Menedżerem sierpnia został @Vojtazzz z 168 (84pkt/gw) punktami na koncie wyprzedzając @beerceps01 – 161 i ś.p. @Lord_Blizzard, który zgromadził ich 158. Kluczem do sukcesu okazało się posiadanie w składzie Edena Hazarda, który mocnym akcentem zaznaczył swą obecność w nowym klubie i w pierwszych trzech meczach zanotował bramkę i 6 asyst.

We wrześniu sezon zaczynał nabierać tempa więc i sama Premier League dostarczała nam coraz więcej hitowych spotkań. Dobrze tego okresu nie będą wspominać kibice Liverpoolu, którzy po zanotowaniu zadowalającego remisu z mistrzem kraju Manchesterem City mierzyć musieli się także z Arsenalem i drugą ekipą z Manchesteru. The Reds oba mecze przegrali i dość mocno zadomowili się w strefie spadkowej. W wykopowej lidze menedżerem miesiąca został @footix (58,5), który z 234 punktami wyprzedził @Czajna_Seczen – 225 i dotychczas liderującą dwójkę, która uzbierała na swoim koncie po 219 punktów. W klasyfikacji generalnej pierwsza dwójka zachowała swoje miejsca, a na najniższy stopień podium awansował @footix tracąc do lidera 39 punktów.

Kolejny miesiąc przebiegał pod hasłem meczów eliminacyjnych do mistrzostw świata w Brazylii, więc Premier League uraczyła nas ledwie trzema kolejkami. Październik mocnymi akcentami rozpoczęli i skończyli piłkarze Chelsea, którzy najpierw w dobrym stylu pokonali w derbach Londynu Tottenham, by następnie ulec na własnym stadionie Manchesterowi United. Mimo dobrego widowiska na Stamford Bridge dzień ten zostanie zapamiętany głównie z uwagi na liczne błędy popełniane przez sędziego zarówno tego meczu, jak i rozgrywanych parę chwil wcześniej derbów Liverpoolu. Menedżerem miesiąca został @beerceps01, który z 174 punktami (58) na koncie wydarł zwycięstwo @d3f3dn3r, kompletującego jedno oczko mniej. Na trzecim miejscu uplasował się @SatanD tracąc do lidera 11 punktów. W klasyfikacji generalnej powitaliśmy (jak się później okazało na bardzo długo) nowego lidera @beerceps01, który wyprzedził dotychczas liderującego @Vojtazzz i awansującego na trzecią pozycję @d3f3dn3r.

Pierwszą ćwiartkę sezonu (9 pierwszych kolejek) na podium zakończyli @beerceps01, @Vojtazzz i @Czajna_Seczen, odpowiednio z 554 (61,56), 539 i 469 punktami na koncie.

Listopad przyniósł nam więcej emocji w rozgrywkach kontynentalnych, w których zarówno mistrz kraju, jak i obrońca tytułu najlepszej drużyny w Europie zdołały „zapewnić” sobie przedwczesne zakończenie tych rozgrywek, co skutkowało między innymi zatrudnieniem Rafaela Beniteza na stanowisku menedżera Chelsea. Obie drużyny spotkały się też w lidze tworząc chyba najgorsze widowisko w jakimkolwiek meczu o „większym ciężarze gatunkowym” w tym sezonie. Słabszą dyspozycję dwóch z trzech najlepszych ekip poprzedniego sezonu wykorzystał Manchester United, który w owym czasie poza wpadką z Norwich zanotował komplet 4 zwycięstw i lekko odskoczył w tabeli angielskiej ekstraklasy. W wykopowej lidze również nastąpił niespodziewany zwrot akcji i menedżerem miesiąca został @Theos z 263 punktami (52,6), który wyprzedził @SvchosT z 256 punktami i utrzymującego dobrą formę z października @d3f3dn3r z identycznym dorobkiem punktowym. W klasyfikacji generalnej prowadząca trójka utrzymała swoje pozycje wypracowując sobie ponad 50 punktową przewagą nad goniącymi.

Grudzień tradycyjnie przyniósł nam wiele emocji w okresie świąteczno noworocznym częstując nas w tym czasie aż sześcioma kolejkami angielskiej ekstraklasy. Najbardziej emocjonującym spotkaniem naturalnie okazały się derby Manchesteru, w którym po szalonym meczu Czerwone Diabły rozprawiły się ze swoim sąsiadem zza miedzy za sprawą pięknego trafienia z rzutu wolnego Robina van Persiego. Poza tym święta sprezentowały nam również dość niecodzienne wyniki jak 8:0 Chelsea z Aston Villą w przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia czy wygrana 7:3 Arsenalu nad Newcastle i fenomenalny występ Theo Walcotta, który bezpośrednio odpowiedzialny był za 5 z 7 bramek Arsenalu. W wykopowej lidze również nie zwalnialiśmy tempa, a menedżerem miesiąca został liderujący @beerceps01 z rekordowymi 372 punktami (62), wyprzedzając vice lidera @Vojtazzz o 28 i @Yahoo_, który na gwiazdkę sprezentował sobie miejsce na najniższym stopniu podium i 331 punktów. W klasyfikacji generalnej prowadząca trójka utrzymała swoje pozycje, powiększając przewagi, jakie ich dzieliły. Lider odskoczył więc na 48 punktów nad drugim w tabeli @Vojtazzz i aż 150 nad trzecim w klasyfikacji @d3f3dn3r.

Jako że byliśmy w tym momencie na półmetku warto zanotować, że w drugiej ćwiartce sezonu najlepiej poradził sobie @beerceps01 z 537 (53,7) punktami, wyprzedzając @Theos z 529 i ex aequo @d3f3dn3r z @Yahoo_, którzy uzbierali po 508 oczek. Klasyfikacja generalna w połowie sezonu nie różniła się jednak pozycjami od tej z końca grudnia.

Nowy rok rozpoczęliśmy już 1 stycznia w kolejce, w której nie powinno wydarzyć się nic ciekawego. Zdecydowanie najhuczniej przyjście nowego roku świętować musieli jednak piłkarze Chelsea, którzy w marnym stylu przegrali z najgorszą drużyną tego sezonu QPR po bramce byłego zawodnika The Blues Shauna Wrighta – Phillipsa. QPR zdołał urwać również 2 punkty mistrzowi kraju przez co wzbudzili nadzieje u swoich kibiców na utrzymanie się w ekstraklasie. Menedżerem pierwszego miesiąca 2013 roku ponownie został @beerceps01, który z 284 punktami (71) wyprzedził o zaledwie jedno oczko @mateuszo i @Vojtazzz, który uzbierał w tym czasie 270 punktów. W klasyfikacji generalnej robiło się coraz bardziej dziurawo. Lider powiększył przewagę nad vice liderem do 62 punktów, a trzeci w klasyfikacji @bosek z 1216 tracił ich już 219.

Luty to niewątpliwie historia Garetha Bale’a, który fenomenalnymi występami nie tylko zapewnił Tottenhamowi komplet 3 zwycięstw, ale także strzelił 5 z 6 bramek Spurs, które zanotowali w owym miesiącu. Dużo wskazuje na to że dzięki lutowej formie zapewnił sobie również późniejszą nagrodę piłkarza roku według piłkarzy i dziennikarzy, a także nagrodę najlepszego piłkarza młodego pokolenia. W tym samym czasie Swansea po triumfie nad czwarto ligowym Bradford zwyciężyła w rozgrywkach o Puchar Ligi. Wraz z ożywieniem Tottenhamu i przywróceniem go do walki o udział w przyszłorocznej Lidze Mistrzów lekkie ożywienie dopadło również ligową tabelę. Menedżerem miesiąca po raz drugi został @Theos, który 220 punktami (73,33) wyprzedził drugiego @SvchosT – 212 i trzeciego @footix z 205 punktami. W klasyfikacji generalnej na trzecie miejsce po raz pierwszy zawitał @Theos, który z 1403 punktami tracił odpowiednio 211 i 150 punktów do liderujących od początku rozgrywek @beerceps01 i @Vojtazzz.

Marzec fatalnie rozpoczął się dla angielskich ekip, gdyż po meczach rewanżowych 1/16 finału Ligi Mistrzów pozostali dotychczas w grze Arsenal i Manchester United musieli pożegnać się z rozgrywkami przegrywając swoje dwumecze odpowiednio z Bayernem Monachium i Realem Madryt. W dodatku Arsenal zdołał przegrać również derbowe starcie z odwiecznym rywalem, Tottenhamem. Wpadkę zaliczył również mistrz Anglii, który po porażce z Evertonem niemal całkowicie stracił szansę na nawiązanie jakiejkolwiek walki z liderującym w tabeli Manchesterem United. W wykopowej lidze marzec okazał się najbardziej zaciętym miesiącem rozgrywek, gdyż pierwsza dziesiątka zamknęła się w różnicy 13 punktów. Najwięcej punktów zdobył @bosek, który z 225 punktami (56,25) o dwa oczka wyprzedził @mateuszo i o 4 @beerceps01. W klasyfikacji generalnej po długiej nieobecności na trzecim miejscu zameldował się @Czajna_Seczen, który z 1613 punktami tracił… już bardzo dużo do liderującej dwójki.

W tak zwanym międzyczasie dotarliśmy również do ¾ sezonu. Najlepszą trzecią ćwiartkę okazał się mieć @Vojtazz, który w tym czasie uzyskał rekordowe 646 (64,6) punktów. Za nim uplasował się @beerceps01 z 628 i @mateuszo z 619 punktami. Klasyfikacja generalna odzwierciedlała w tym czasie sytuację jaka panowała w lidze na koniec lutego.

Kwiecień upłynął pod znakiem walki o pozostałe 2 miejsca gwarantujące udział w przyszłorocznej Lidze Mistrzów. Zarówno Chelsea jak i Arsenal mocno finiszowały zdobywając w tym czasie po 10 z 12 punktów, jakie były w tym czasie do ugrania i potykając się jedynie na „czerwonych” ekipach z Manchesteru i Liverpoolu. W tym samym czasie Tottenham dwukrotnie zadławił się rozpaczliwie broniącym się przed spadkiem Wigan i walczącym o miejsce przed Liverpoolem Evertonem. W derbach rozpaczy Manchester City zdołał wydrzeć United 3 punkty na ich stadionie, co oddaliło ostateczny triumf Czerwonych Diabłów na dwa tygodnie, gdy po zwycięstwie 3:0 nad Aston Villą i hattricku Robina van Persiego przypieczętowały mistrzostwo kraju na 4 kolejki przed końcem sezonu. W przeciwieństwie do tabeli Premier League ta wykopowa wywróciła się niemal do góry nogami. Menedżerem miesiąca został @SirBlake, który z 269 punktami (67,25) nie dał szans na jakikolwiek kontakt drugiemu @Vojtazzz z 254 punktami i trzeciemu @d3f3dn3r z 244. W klasyfikacji generalnej niespodziewanie duże zmiany na pozycjach 1 i 2. Liderzy zachowali swoje pozycje, lecz przewaga pierwszego @beerceps01 stopniałą do ledwie 3 punktów. Trzeci @Czajna_Seczen utrzymał swoją pozycję z 1851 punktami.

Maj przyniósł nam ostateczne rozstrzygnięcia sezonu 2012/13. Po pasjonującym finiszu w górnych rejonach tabeli Chelsea i Arsenal zapewniły sobie występ w przyszłorocznej edycji Ligi Mistrzów. Remis Tottenhamu na Stamford Bridge pogrzebał szanse Kogutów, którzy ponownie muszą się zadowolić grą w przyszłorocznej Lidze Europejskiej. Postarają się więc odebrać to trofeum stołecznej Chelsea, która w przeciwieństwie do Spurs uporała się z FC Basel i triumfowała na Amsterdam Arena w finale z Benficą. W dolnych rejonach zabrakło emocji w ostatniej kolejce Premier League, bowiem już przed jej startem pewni występów w Championship były QPR, Reading i pierwszy w historii zdegradowany zdobywca Pucharu Anglii – Wigan. Everton drugi raz z rzędu zakończył sezon przed Liverpoolem, co również miało miejsce pierwszy raz w 20-letniej historii Premier League. W wykopowej lidze emocje towarzyszyły nam do ostatnich minut 38 kolejki. Menedżerem miesiąca został @Vojtazzz, który z 198 punktami (66) wyprzedził w ostatnim miesiącu rozgrywek @mateuszo z 195 i @Czajna_Seczen z 193 punktami.

Jakkolwiek niezręczna by to nie była sytuacja zwycięzcą pierwszego sezonu wykopowego Fantasy Premier League został @Vojtazzz, który gromadząc 2205 punktów (solidne 58,03pkt/gw), wyprzedził przeżywającego spory kryzys na finiszu rozgrywek @beerceps01 z 2193 (57,71) punktami i finiszującego na trzeciej pozycji @Czajna_Seczen, który jako ostatni przekroczył barierę 2000 punktów w sezonie i uzbierał ich 2016 (przyzwoite 53,05). Dla uzupełnienia tuż za podium znaleźli się również @bosek i @Theos z odpowiednio 1988 i 1983 punktami na koncie. Zwycięzcom gratulujemy, pokonanym życzymy rewanżu w następnej edycji, którą rozpoczynamy już w sierpniu. Sezon na pewno wyjątkowy, bo po raz pierwszy od 26 lat rozgrywany bez Sir Alexa Fergusona na ławce trenerskiej Manchesteru United. Kto wie, może w tej drużynie ukryty będzie klucz do zwycięstwa w przyszłym sezonie.

Na zakończenie kończąc te wszystkie klasyfikacje, została nam ostatnia ćwiartka sezonu 2012/13, którą na pierwszym miejscu zakończył @Czajna_Seczen (61,11), który wyprzedził w tym czasie drugiego @Vojtazzz i trzeciego @SirBlake o około 20 punktów.

W wykopowej lidze h2h obyło się bez emocji do ostatnich kolejek, gdyż zwycięzca @Vojtazzz zapewnił sobie zwycięstwo na długo przed tym, jak zrobił to jeszcze Manchester United i z bilansem 32-2-4 uzyskał 98 punktów. Drugie miejsce z dość bezpieczną przewagą zajął @SatanD (26-1-11 79), a trzecie @footix, który czwartego @d3f3dn3r wyprzedził większą ilością punktów w klasyfikacji generalnej (obaj po 23-1-14 70, 1960 : 1925).

Klasyfikacje wykopowych lig mamy z głowy, może zajmijmy się teraz poszczególnymi osiągnięciami sezonu 2012/13, których na pewno parę się znajdzie:

W pierwszej kolejności skupmy się na klasyfikacjach generalnych. Naturalnie najwyższym miejscem w klasyfikacji generalnej pochwalić się może zwycięzca @Vojtazzz, który zajął wysokie miejsce numer 11614. Drugi @beerceps01 uplasował się nieco niżej, na 14529 pozycji. Poza prowadzącą dwójką nikt inny nie zdołał już ukończyć zabawy na miejscach w TOP100k. Zwycięska dwójka reprezentowała nas również w 100 najlepszych Polaków zajmując odpowiednio miejsca numer 64 i 73.

@Yahoo_ jako że nie ogarnął się w pierwszej kolejce uplasował się na pozycji 8755 spośród graczy zaczynających w 2 kolejce. Podobnie jak @SvchosT – 6319 spośród zaczynających w 7 kolejce, a także @Gigi_ i @chistoryk – odpowiednio pozycje 708 i 733 od kolejki 22 (bardzo szybko Panowie :)).

To tyle z generalki, nic więcej z niej już nie wyciśniemy. Trzeba się skupić na pomniejszych sukcesach. Sezon niespecjalnie sprzyjał nabijaniu wyników stupunktowych, bo jak już dobra kolejka się trafiła, to padały w niej dość nieprzewidywalne wyniki i na odwrót. Mimo wszystko udało się jednak jakieś skompletować. Setki mieliśmy dwie, obie w tej samej 26 kolejce. 107 uzyskał @Theos, a 103 @footix. Najwyższym wynikiem w kolejce spośród wszystkich graczy pochwalić się może @SvchosT, który w kolejce numer 13 uzyskał 66 punktów i 13043 miejsce w światowym rankingu.

W Fantasy Cup bez większych sukcesów, najdalej doszedł @beerceps01 kończąc swój udział na 10 rundzie i miejscu 243726.

To chyba wszystko, co mogło znaleźć się w tym podsumowaniu, mam nadzieję że nie jebnąłem się w nickach, bo Word mi tego nie podpowiadał. Wszystkie statystyki czerpane były z Fantazowej tabeli ligowej, część z nich się nie zgadza, ale zarys z grubsza powinien być raczej poprawny. Mam nadzieję że chociaż część z was jakkolwiek wciągnęła się w zabawę ubarwiając sobie nieco ten sezon w dodatkowe emocje, analizy i statystyki. Patrząc po tabeli większość z uczestników było nowicjuszami i albo zapominała o grze, albo popełniała wszystkie możliwe do popełnienia za pierwszym razem błędy, stąd te wyrwy w klasyfikacji końcowej. Mam nadzieję że w nowym sezonie ruszymy na jeszcze większej #!$%@? i wzmocnimy rywalizację o tytuł wykopowego mistrza Fantasy Premier League. Przynajmniej wszyscy wiedzą jak to mniej więcej ugryźć. Nagród raczej się nie spodziewajcie :P

Specjalne podziękowania dla @footix, który formalnie jest jej założycielem i swoim bordo był autorytetem przy organizacji ligi. Przy okazji też dla @parachutes, który mimo marnych wyników we wszystkich klasyfikacjach dość mocno się zaangażował i nawet pisał zapowiedzi kolejki, przez co temat nabrał dużego rozpędu na początku sezonu (nie wiem jak to zrobiłeś że zdarzało Ci się słuchać moich wskazówek, a skończyłeś 300 punktów za mną :P) i dla @beerceps01 za świetną walkę do ostatniej kolejki. Zaszczytem było wygrać z kimś lepszym, kto bywał już w swojej karierze w okolicach miejsca numer 1000. No i dla wszystkich, którzy choć raz popełnili wpis pod tagiem #fpl, bo nie pozwalali w ten sposób na zapominanie o cotygodniowych rozgrywkach Premier League.

Ostatnia statystyka na dziś, było nas 34 osoby w lidze, z czego 27 zidentyfikowanych. Osoby niezidentyfikowane traktowałem jak spoza portalu, czyli nie brałem ich pod uwagę przy klasyfikacjach. 2 osoby zgłosiły się do ligi nie pojawiając się jednak w tabeli naszej ligi. Osoby zaginione, zbanowane zostały uwzględnione normalnie. Nie wołam ze spam listy, bo nie chcę robić zamieszania, zostanie ona użyta przy zapisach do następnego sezonu, pewnie tradycyjnie z końcem lipca. Będziemy próbować założyć ją na stworzonym już jakiś czas temu kanale, bo od jakiegoś czasu umożliwia już dość płynne funkcjonowanie przy tego typu zabawie. Mam nadzieję, że zbierze się nas znacznie więcej. Do zob… przeczytania?

#tojestjuzkoniec #niemajuznic
  • 45
  • Odpowiedz
@Vojtazzz: Odpowiadając na Twoje pytanie: zobacz ile zmian zrobiłem i zobacz ile warta była moja drużyna ;-)

Wielki szacun za szczegółowe podsumowanie (w godzinę powinienem przeczytać)!
  • Odpowiedz
@Vojtazzz: Fajnie wyszło, obiecałem nagrodę w fcl+fel, a w sumie to tu jakoś bardziej zaangażowane towarzystwo. No nic, w przyszłym roku się coś ufunduje :)
  • Odpowiedz
@footix: LM to jakiś taki zryw był jeden wielki. Pierwsza kolejka to normalnie pierdyliard wpisów ze składami. Potem tradycyjnie ludzie pozapominali, albo chcieli już zapomnieć. W dodatku dołujące są kolejki zaczynane w Rosji, nie raz płatają figle i zniechęcają do gry. Tutaj było mniej przypadkowych ludzi

Pal licho nagrody, grunt że udało się to przeprowadzić na w miarę normalnym poziomie :)
  • Odpowiedz
@Vojtazzz: Szacun za podsumowanie :-)

Co do #fpl. Gratulacje i podziękowania dla wszystkich uczestników, fajnie się z Wami rywalizowało! Do zobaczenia w kolejnym sezonie :]

Jeśli chodzi o mnie - to był mój pierwszy sezon w jakiejkolwiek lidze fantasy, wcześniej się w to nie bawiłem, bo nie wiedziałem że może tyle frajdy dawać, emocje naprawdę towarzyszą podczas obserwowania kolejek PL. Co do mojego wyniku, jestem w miarę
  • Odpowiedz
Uwaga, przeczytałem, więc dla nieczytających lub tych, którzy jeszcze nie przeczytali (strzelam że: @footix, @parachutes, @yahoo_, @beerceps01, @sirblake, @jordanos, @mateuszo, @Czajna_Seczen), mam zbiór najistotniejszych informacji z całego wpisu:

W wykopowej lidze również nastąpił niespodziewany zwrot akcji i menedżerem miesiąca [listopada - dop. Theosa] został @Theos z 263 punktami (52,6)


Menedżerem miesiąca [lutego - dop. Theosa] po raz drugi został
  • Odpowiedz
@Theos: Nie musiałeś tego czytać :P To było dla zainteresowanych, ty tam ledwie wygrałeś 2 miechy i nie byłeś w tym najlepszy bynajmniej (dobrze użyte?)
  • Odpowiedz