Wpis z mikrobloga

5 394 - 1 = 5 393

Tytuł: Stulecie chirurgów
Autor: Jürgen Thorwald
Gatunek: Medyczna (?)
★★★★★★★★★

Książka, która przedstawia rozwój chirurgii?
Muszę przyznać, że nie spodziewałem się po tej pozycji niczego ciekawego i zabrałem się do czytania bardzo sceptycznie. Przewidywałem, że najpewniej po 20, maksymalnie 30 stronach dam sobie z nią spokój, ale...

...Stulecie Chirurgów okazało się być jedną z ciekawszych książek, które wpadły mi w ręce. Napisana w sposób przystępny, bez naukowo-medycznego żargonu, napisana plastycznie i poruszająca wyobraźnię.

Szczególnie, jeśli czytelnik miał okazję doświadczyć na własnej skórze jakiegoś zabiegu (a umówmy się, chyba każdy przynajmniej raz w życiu, w mniejszym lub większym stopniu miał do czynienia ze służbą zdrowia), może sobie wszystko dobitniej wyobrazić.

Czytając ma się wrażenie, że przeżywamy cierpienia wraz z bohaterami, a świadomość tego, że opisywane przez autora odkrycia, nie są tak bardzo odległe od naszych czasów, sprawia, iż uświadamiamy sobie, że to tak na prawdę mogliśmy być my... leżący w brudnej, śmierdzącej sali, nawet nie szpitalnej, a w przypadkowym miejscu, czekający, aż lekarz, zardzewiałym narzędziem rozetnie nas i to bez znieczulenia i zacznie po omacku gmerać w naszych wnętrznościach mając nadzieje, że wie co robi...

Może nie jest to książka dla wszystkich, ale warto ją wypróbować.

#bookmeter
Pobierz
źródło: comment_OSv2gWWXiicxg5COTcjBUNc73iCPbllY.jpg
  • 2