Wpis z mikrobloga

@Speed666: Hej, sorry, że zawracam głowę, ale ostatnio lurkuje w tematach związanych z laptopami i Twój komentarz zwrócił moją uwagę (http://www.wykop.pl/link/3077469/x-kom-lenovo-laptop-niesprawny-od-5-miesiecy-pomocy/#comment-35427839). Przechodząc do sedna - ostatnio miałem okazję testować ideapad 700 z i5 6300hq u znajomego i wyszło nam, że procesor jest sztucznie ograniczany do TDP 27W. Nie widać tego po taktowaniu, a tylko po zużyciu energii (HWmonitor) - no i oczywiście wynikach benchmarkowych. W teście IntelBurnTest procek dostawał ~41GFlop, kiedy powinien koło 80. Moje pytanie do Ciebie - czy mógłbyś taki test przeprowadzić u siebie i podzielić się wynikami? W tym momencie jesteśmy w trakcie zbierania 'dowodów', że coś jest nie tak z tymi lapkami, bo oczywiście Lenovo wypiera się na wszystkie możliwe sposoby. Nie wiem na ile nam to pomoże, ale jeśli by się okazało, że nie jest to jednostkowy przypadek, to można już coś konkretniejszego wykombinować - a nawet wrzucić sam temat tutaj albo na reddit.
Sam test polega na podłączeniu lapka do zasilania, ustawieniu maksymalnie wydajnego planu zasilania i odpaleniu HWmonitora, a następnie IntelBurnTest -> test z parametrem VeryHigh (4GB RAM, jeden przebieg). W załączniku podrzucam przykładowy screen po skończonym teście. W tym wypadku ze stacjonarki o konfiguracji zbliżonej do i5-6300HQ (4 rdzenie, bez HT, @3GHz). Z mojego doświadczenia z procesorami Core i5/i7 wynika, że i5-6300HQ powinien teoretycznie mieć zbliżone wyniki (powiedzmy w granicy 10%).

Pozdrawiam
Mateusz
Pobierz Bilut - @Speed666: Hej, sorry, że zawracam głowę, ale ostatnio lurkuje w tematach zwi...
źródło: comment_OxWqTWSrVNfuvbsQGvFpOBI4ojzEzPPW.jpg
  • 8
Słuchaj - jak dałem słabszy zasilacz od G500 do swojego to faktycznie szedł max 27W. Może twój kolega ma padniętą ładowarkę?


@Speed666: O, kurczę przegapiłem tę odpowiedź. Postaram się wybadać, aczkolwiek zasilacz sprawował się prawidłowo. Chyba, że dali jakiś słabszy do tego egzemplarza. Jaką moc ma Twój? Nasz ma "Output: 20V = 6.75A"