Wpis z mikrobloga

Wołam Mirków z #programowanie i #naukaprogramowania

Czy dobry programista = dobry algorytmik?

Spotkałem się z różnymi opiniami, jedni mówią, że znajomość algorytmiki to jest podstawa podstaw, jeśli ktoś chce zostać dobrym programistą, a inni, że pracując w fimie przy projekcie nigdy im się to nie przydało w rozwiązywaniu realnych problemów. Jakie są Wasze odczucia/doświadczenia?
  • 10
@Arima: To zależy od tego co programujesz. Przy normalnej "rzemieślniczej" pracy algorytmy raczej się nie przydadzą, ponieważ te najpopularniejsze (np. sortowanie) masz już zaimplementowane.

Jeśli zbiór danych na których operujesz jest duży to wtedy oczywiście ta wiedza algorytmiczna jest ważna. Wtedy kluczowe może okazać się użycie CPU i/lub pamięci.

No i najważniejsze pytanie kim jest dobry programista?
- ktoś tworzący bardzo wydajne systemy?
- ktoś tworzący soft w szybkim tempie?
-
Pracuję od 2.5 roku jako programista back-end i dopiero jakieś 2 tygodnie temu miałem okazję napisać dobrą metodę rekurencyjną do wędrowania po drzewie. Pierwsze praktyczne wykorzystanie algorytmów w życiu. Nie wydaje mi się, żebym miał ich przed sobą wiele.
miałem okazję napisać dobrą metodę rekurencyjną do wędrowania po drzewie


@ju3v: Zatem prawdopodobnie straciłeś czas pracodawcy, i wynalazłeś koło na nowo :)

Co do pytania: kogo rozumiesz pod pojęciami 'dobry programista' oraz 'dobry algorytmik'? Czy dobrym algorytmikiem jest ten, który potrafi w 5s wymyślić dowolny algorytm? Czy może go zaimplementować? A może taki, który wie, gdzie szukać gotowych rozwiązań, i jak ich efektywnie używać? Czy może wszystko na raz?