Wpis z mikrobloga

@RobertTyward: Jadący na wprost do przodu ma pierwszeństwo bo cofający mimo, że jest po prawej powinien ustąpić pierwszeństwo. Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 3 przy cofaniu należy ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia, a także upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda, w razie trudności w osobistym
@RobertTyward: RUCH DROGOWY
Rozdział 5 - Ruch pojazdów
Oddział 5 - Wymijanie, omijanie i cofanie
Art. 23.
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1. (...)
2. (...)
3. przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub
uczestnikowi ruchu i zachować szczególną ostrożność, a w
szczególności:
a. sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
b. upewnić się, czy za pojazdem nie znajduje się przeszkoda; w razie trudności w osobistym
@grisha: @LubieKawe: @Prezes_roku: @jokefake: No właśnie mam co do tego wątpliwości. Czy jeżeli jestem na zwykłej drodze i sobie po niej cofam to ktoś włączający się do ruchu z bocznej podporządkowanej też ma pierwszeństwo? A jeżeli włącza się do ruchu z pobocza? Czy fakt cofania unieważnia fakt, że jestem na drodze z pierwszeństwem?
@grisha:
Art. 25. ust. 1.
Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku

Czyli jak nie ustąpi to też jego wina. Wydaje mi się, że w przypadku tej kolizji obaj panowie by byli winni kolizji. Pytanie może jest trochę szersze: czy zapisy w PORD mają jakąś hierachię tj. przepis szczególny