Wpis z mikrobloga

Mircy z #elektronika podpowiedzcie mi całkowitemu lajkonikowi ( ͡° ͜ʖ ͡°) jak przeliczyć dobowe zużycie prądu w lodówce podane w kwh /konkretnie 1 kwh na dobę/ na pobór w watach, tzn konkretnie chcę podłączyć lodówkę do przetwornicy 12/230v podłączonej do aku 12v która maksymalnie daje 500 wat nie wiem czy czegoś nie popsuję już na wstępie. Czy to ma prawo działać ?
#pytanie #pytaniedoeksperta
  • 10
@adam-kaszeba: tak konkretnie to jest zużycie całkowite energii na dobę, zużycie średnie. A jak wiesz lodówka raz pracuje, a raz nie czyli w większości czasu pobiera ~0w, a podczas chłodzenia pobiera X. Musiałbyś watomierzem sprawdzić ile energii pobiera podczas pracy ale tak na oko 500w inwerter powinien być legitny. Pytanie jeszcze jak bardzo na wyjściu inwertera jest kutangens zamiast sinusa.
@adam-kaszeba: pewnie 500W wystarczy :) Istotne żeby przetwornica miała pełny sinus a nie modyfikowany. Generalnie dzielisz kWh / 24 i masz waty. Teraz jeszcze musisz przemnożyć to przez 2,5-3 i masz potrzebną moc przetwornicy. Wynika to z tego, że lodówka pracuje przez jakieś 40-60% czasu - chwilowa moc jest większa niż wynikałoby to tylko ze zużytej energii. No i sama przetwornica też lepiej jak ma zapas i pracuje na 70-80% mocy
@qerda: Czyli jeżeli na lodówce jest napisane że pobiera 350 kwh rocznie = 0,95 kwh dziennie = 0,03 kwh na godzinę czyli 30 watów ? Aku ma pojemność 120ah ... już się zamotałem, chcę obliczyć na jak długo wystarczy akumulator przy ciągłej pracy ....
@adam-kaszeba: Dobierając wielkość aku wystarczy Ci tylko moc średnia czyli te 30 watów.
120Ah*12V=1440Wh
1440/30=48h
W zależności od typu akumulatora dobiera się też maksymalny współczynnik rozładowania. Jeśli to będzie LiFePO4 to możesz rozładować praktycznie w 99%. Jeśli tradycyjny akumulator to proponowałbym w przypadku pracy cyklicznej nie przekraczać 50% czyli starczy Ci na 24h pracy.
@adam-kaszeba: to może tłumaczyć częstsze załączenia lodówki, ale nie skok poboru mocy o niemal 200W. Coś mi się zdaje, że tam nie tylko lodówka była na tej monitorowanej linii i po prostu zostało włączone coś jeszcze.
@qerda: no to rewelacja, serdeczne dzięki za konkretną odpowiedź. Akumulator żelowy 120 ah, producent nie zaleca schodzić poniżej 20%. Znalazłem też lodówkę ze zużyciem 106 khw rocznie, czyli praktycznie się potraja czassss. Jeszcze raz dzięki mirku.