Wpis z mikrobloga

@awaryjan: wiesz, że te badania były opłacone przez firmę zajmującą się obróbką zboża? Tak na dobrą sprawę to wciąż do końca nie wiadomo jak to jest. Wiadomo jednak, że szkodzi wielu osobom w sposób albo niezauważalny, albo objawiający się po latach, jak zresztą wiele szkodliwych substancji.

@energetyk2: co wy macie z tymi chrupkami? To, że kukurydza jest naturalnie bezglutenowa o niczym przecież nie świadczy, poza tym certyfikat to też zupełnie
@tiop: U niektórych występuje Celiakia, czyli tak jakby reakcja alergiczna na gluten. Polega to na tym, że tak jak na pyłki niektórzy reagują katarem, tak na gluten reagują żołądki czy jelita. Różnica polega na tym, że w wypadku glutenu nie masz kataru, tylko organizm wysyła przeciwciała. Te znudzone przecież nie wydostaną się z organizmu, więc z nudów powodują wewnętrzne uszkodzenia. Problem w tym, że ciężko się to wykrywa, można badać krew
@tiop: na pewno jest to teraz moda, bo jedzenie bezglutenowe jest niskowęglowodanowe czyli łatwo na takim schudnąć. Ale główna przyczyna (Celiakia) była zawsze. Choruje na nią 1% społeczeństwa i w skrócie jak osoba chora będzie jadła gluten (nawet w ilościach śladowych, niezauważalnych gołym okiem) umrze (serio. Nie od razu, ale zdecydowanie szybciej i w męczarniach).
@energetyk2: niestety celiakowi szkodzi stężenie glutenu powyżej 20mg na 1kg. Uwierz mi, większość chrupek jest takim zanieczyszczona. Sama mąka jest bezglutenowa, ale syfi się ją podczas produkcji innymi glutenowymi.
@awaryjan
@matra
Ogólnie dieta bezglutenowa zdaje się nie mieć sensu dla przeciętnego człowieka, który nie ma uczulenia na gluten ani nie jest wyczynowym sportowcem. Przykład Novaka Djokovica jak wprowadzenie diety bezglutenowej wpłynęło na jego forme. Sam ćwiczę niezawodowo, rekreacyjnie ale dużo biegam, ćwicze sporty walki i trenuje na siłowni regularnie. Nie jestem uczulony na gluten, ale po odstawieniu składników zawierających go organizm jakby nabrał więcej energii i kondycja poszła w góre. Mam
@FuriousViking: ooooj nie zgodzę się ani trochę. Kiedyś żywności bg było tyle co kot napłakał i była bardzo droga. Aktualnie konkurencja na rynku jest o wiele większa, ceny nadal są wysokie, ale to już nie to samo co było kiedyś. Serio serio ( ͡° ͜ʖ ͡°) właśnie celiacy powinni się cieszyć, że w sklepach jest coraz więcej śmieciówek (bo po śmieci niestety najczęściej sięgają ci zmuszenie do
@matra: Owszem masz racje, zboża są niezdrowe, jednak niektóre kasze warto jeść:) ja napisałem tylko o sportowcach i alergikach bo nie chce nikomu wmawiać, że gluten jest niezdrowy. Czytałem dużo prasy na temat glutenu i problem w tym, że nie ma stuprocentowej pewności, że to gluten stoi za różnymi schorzeniami i powikłaniami, które się mu przypisuje. Ja na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że dieta bezglutenowa wywarła duży wpływ na mój organizm,
nie chce nikomu wmawiać, że gluten jest niezdrowy


@FuriousViking: a to podobnie jak ja. W razie czego mogę rozwiać wątpliwości, ale swój rozum każdy ma, a tutaj strasznie dużo osób podchodzi do diety bezglutenowej jak do fanaberii zblazowanych idiotów, którym zbrzydł mainstremowy schabowy z ziemniakami. Także go nie demonizuję, bo jak sam napisałeś - stuprocentowej pewności nie ma.
A kasze w jakichś tam ilościach czasem jadam, podobnie jak czasem skubnę ciut
@FuriousViking: w jaki sposób wyeliminowales gluten? Patrząc na to co jem, chyba tylko w owsiance coś może być ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@matra: za schabowymi nie przepadam, ale kotlet z kurczaka w panierce z zmielonych corn flakes jest smaczny :)
@kendi: Jeśli chcesz wyeliminować gluten przedewszystkim zacznij od produktów mącznych czyli makarony i pieczywo. Ja jem mało pieczywa, ale tylko żytnie, które zawiera śladowe ilości glutenu. Drugim najważniejszym rodzajem produktów zawierających gluten są produkty wysoko przetworzone. Wszelkie budynie, kiśle, zupki chińskie, konserwy, pasztety kupowane w sklepach, mleka smakowe, dużo mleczych napojów smakowych i przetworów typu berliso, monte. Gluten zawierają parówki słabej jakości i inne "mięsne" wyroby, produkty garmażeryjne. Jeśli tak bardzo
@FuriousViking: na płatkach pisze, że sa bezglutenowe wiem że mogą zawierać śladowe ilości. Ale chyba o to dbaja by było inaczej.
Trochę to dziwne, ale wychodzi na to, że przestałem jeść gluten :(
No poza takimi dniami jak wizyta u babci. No i w szpitalu faszeruja glutenem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@kendi: Nawet na tych płatkach kukurydzianych "zwykłych" są śladowe ilości glutenu, nabyte podczas procesu produkcji na wspólnych z innymi zborzami taśmach produkcyjnych, nie ma porównania ze zborzami zawierającymi gluten. Ja z własnego doświadczenia poeiem Ci byś uważał na przetwory mięsne, bo tam glutenu najmniej się spodziewamy a jednak. Parówki słabej jakości, kiełbasy typu "grillowa, zwyczajna" te z niskiej półki również zawierają gluten (jak i wiele innego syfu), wyroby typu mortadela czy
@FuriousViking: z mięsem to jest tak, że jem tylko drób, dziczyznę, wieprzowine, wołowine. Tylko na obiad i tylko robioną w domu.
Kabanosy tylko bezglutenowe z konspola, najelpsze jakie do tej pory jadlem, ale to rzadko bo nie wiem kiedy tyle tego wszystkiego jeść