Wpis z mikrobloga

@Tsalal:

It is wrong to think that the task of physics is to find out how Nature is. Physics concerns what we say about Nature.


Art. na temat wolnej woli możesz mi spokojnie linkować więcej;)
  • 3
  • Odpowiedz
@qaz_3: Dzięki. To bardzo ciekawe stwierdzenie - zgadzasz się nim? Czy również sądzisz, że fizyka (a może i nauka w ogóle?) nie tyle odsłania rzeczywistość, co daje narzędzia do jej opisu? Na moje oko ma to wydźwięk nieco postmodernistyczny - redukuje naukę do kolejnej gry językowej...
  • Odpowiedz
@Tsalal:

Nie mogę się nie zgadzać, bo jest ono prawdziwe - to nie jest opinia, ale naukowy fakt (przynajmniej w odniesieniu do nauk przyrodniczych). Einstein przegrał z Bohrem i trzeba się z tym raz na zawsze pogodzić. Dlaczego to jest fakt? Z wielu przyczyn. Parę z nich:

1)Lingwistyczny (dla fizyków najmniej ważny) - każda teoria jest zapisana przy pomocy języka, przy czym matematyka czy fizyka korzystają z języka bardzo formalnego. O
  • Odpowiedz
@qaz_3:

Plus, dodałbym jeszcze jeden cytat, który według mnie, pod pewnymi względami opisuje to, jak powinna wyglądać fizyka, w sposób lepszy niż ten Bohra. Jest on fundamentem (niektórzy mówią, że podsumowaniem - zależy kto z jakiej strony patrzy) podejścia kopenhaskiego, czyli podejścia całkowicie racjonalnego, niemnożącego bytów ponad miarę i wystrzegającego się jak ognia założeń, które nie mają podłoża naukowego lecz filozoficznego. Autorem tej sentencji jest David Mermin (wiele osób mylnie uważa,
  • Odpowiedz