Wpis z mikrobloga

@qaz_3: Dzięki. To bardzo ciekawe stwierdzenie - zgadzasz się nim? Czy również sądzisz, że fizyka (a może i nauka w ogóle?) nie tyle odsłania rzeczywistość, co daje narzędzia do jej opisu? Na moje oko ma to wydźwięk nieco postmodernistyczny - redukuje naukę do kolejnej gry językowej...
@Tsalal:

Nie mogę się nie zgadzać, bo jest ono prawdziwe - to nie jest opinia, ale naukowy fakt (przynajmniej w odniesieniu do nauk przyrodniczych). Einstein przegrał z Bohrem i trzeba się z tym raz na zawsze pogodzić. Dlaczego to jest fakt? Z wielu przyczyn. Parę z nich:

1)Lingwistyczny (dla fizyków najmniej ważny) - każda teoria jest zapisana przy pomocy języka, przy czym matematyka czy fizyka korzystają z języka bardzo formalnego. O
@qaz_3:

Plus, dodałbym jeszcze jeden cytat, który według mnie, pod pewnymi względami opisuje to, jak powinna wyglądać fizyka, w sposób lepszy niż ten Bohra. Jest on fundamentem (niektórzy mówią, że podsumowaniem - zależy kto z jakiej strony patrzy) podejścia kopenhaskiego, czyli podejścia całkowicie racjonalnego, niemnożącego bytów ponad miarę i wystrzegającego się jak ognia założeń, które nie mają podłoża naukowego lecz filozoficznego. Autorem tej sentencji jest David Mermin (wiele osób mylnie uważa,