Wpis z mikrobloga

tl;dr Jeżeli podoba się wam serial The Americans, film Das Leben der Anderen i książki Johna le Carre w czasach zimnej wojny, to ten serial jest ich idealnym połączeniem

Deutschland 83 to największa perełka wśród zeszłorocznych seriali która przeszła niemalże bez echa. Głównym powodem, dla którego się tak stało, to fakt że jest to niemieckojęzyczna produkcja, a w anglojęzycznym świecie telewizji, takim wyjątkowo ciężko jest się przebić. A szkoda, bo to dość zmyślny, ale też niespecjalnie skomplikowany serial szpiegowski. Historia jest prosta - rok 1983, Zimna Wojna na skraju eskalacji, Niemcy są podzielone na dwie części. Młody chłopak z NRD zostaje zwerbowany przez wywiad i wysłany do RFN aby odrobinę poszpiegować. Przy okazji, może zasmakować odrobinę zachodniego życia, co wpłynie na jego postrzeganie świata.

To co ten serial zrobił dobrze, jest dokładnie tym na czym wybił się The Americans - pokazał, że na wojnie obie strony są zepsute i złe (w iście Le Carre'owskim stylu, gdzie ideały i wielkie sprawy są niczym innym jak górnolotnymi sloganami), że zarówno NRD jak i RFN miały w tym konflikcie swoje racje, jak jeden naród może być bardzo podzielony przez różnice ideologiczne.

Polecam, to było dość przyjemne zobaczyć nowy, porządny europejski serial który nie jest dziełem Brytyjczyków (chociaż koprodukcja jest amerykańska). I ta muzyka, ach, jak mnie to jara gdy filmy i seriale kostiumowe mają muzykę wyłącznie pasującą do danej epoki, a tutaj duch lat 80' jest słyszalny na każdym kroku.

#seriale #deutschland83 #theamericans #zimnawojna
Joz - tl;dr Jeżeli podoba się wam serial The Americans, film Das Leben der Anderen i ...
  • 5
  • Odpowiedz
@dzieju41: Na torrentach jest w wysokiej jakości z hardkodowanymi angielskimi napisami, na legalnych źródłach nie widziałem niestety.
  • Odpowiedz
Były pracownik polskiego kontrwywiadu i wywiadu cywilnego Piotr Wroński bardzo polecał ten serial. W ramach rekomendacji jeszcze dodam.
  • Odpowiedz