Wpis z mikrobloga

@AntekMucha: akwarele to wyższa szkoła jazdy... Ja nie umiem robić dobrych akwareli i gwaszu, a z innymi technikami nie mam problemów, no może jeszcze fresk jest bardziej wymagający, ale nikt hobbystycznie nie robi fresków :)
@AntekMucha: najłatwiejsze są akryle, ale tak a propos gwaszu, to on jest takim fajnym wstępem do akwareli, a co do tego obrazka to używasz stanowczo za dużo farby na jedno pociągnięcie... mnie na zajęciach uczyli żeby bardzo rozcieńczoną farbę nakładać kroplami, a potem zostawiać obraz w spokoju na chwilę żeby farba podeschła, świetne cieniowanie wychodzi tym sposobem
@AntekMucha: aa i nie dziaduj z ratowaniem, tego się nie robi z akwarelami, maluj od nowa całość! W akwarelach o to chodzi, że maluje się zaczynając od najjaśniejszych kolorów, a przechodzi do ciemnych na końcu, i nie poprawia się błędów po fakcie, jeśli coś nie wyszło na bieżąco to można próbować spłukać farbę wodą, albo wsączyć ją w mokrą tkaninę, ale jak chociaż w części wyschło to nie ma powrotu...
i
@AntekMucha: nie jestem pewien, ale do takiego papieru powinna wystarczyć, ew. możesz dodatkowo użyć klem do papieru. Namaczanie możesz zrobić pędzlem bez pigmentu, albo jeśli robisz pejzaż możesz użyć śladowych ilości farby, albo możesz to zrobić namoczonym materiałem delikatnie "pudrując" arkusz wodą, tak żeby był zauważalnie wilgotny (im większa gramatura tym więcej wody i mniejszy nacisk na naciąganie) moczenie daje to że farba chętniej i równomierniej rozchodzi się po arkuszu (nie