Wpis z mikrobloga

Siemanko :)
Pytanie z działu #elektronika i/lub #arduino
Chciałbym skonstruować ustrojstwo które na podstawie temperatury sterowało by dwoma elektrozaworami.
Od czego zacząć? Warto używać arduino? Czy wystarczy jakiś scalak który porówna temperaturę z daną wartością?
Zadanie:
Jeżeli temperatura przekroczy X to jedne zawór zamknij a drugi otwórz.
Wyzwania:
a) Elektrozawory są oddalone od siebie o około 50m
b) Chciałbym pokazywać status urządzenia (dioda czerwona/zielona)
c) Dlaczego elektrozawory są tak cholernie drogie? (,)
  • 17
@SirKir: najlepiej to kupić gołego procka, programator i nie marnować kasy na to że całe arduino tam zostanie. Przy okazji więcej się nauczysz.

Co płynie w rurach i jaka temperatura tego płynu. Może znajdzie się tańszy elektrozawór.

Oddalenie elektrozaworów to żaden problem.
@SirKir: no bo układ scalony byłoby ciężko wykonać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
proponuję jakiś mikrokontroler (attiny13, może atmega8 ale ona będzie się pewnie marnować), przekaźniki i prosty wsad - w czystym C, albo odmianie C++ którą posługuje się Arduino.
Pamiętaj tylko, żeby nie podłączać cewek przekaźników bezpośrednio do pinów mikrokontrolera.
@SirKir: arduino nano albo attiny85 (digispark) z ładnym wyprowadzeniami kupisz za 6 zł na ali, nie opłaca się nawet surowych układów kupować. Zastanów się czy nie lepiej jeden kontroler na przekaźnik i spiąć je rs485 czy czymś takim, 50m to nie tak mało.
Skąd temperatura? Otoczenie? Płyn w rurach?
@Tymian: Arduino z tego co się orientuje potrafi zaprogramować jakiegoś procka? wiec może i arduino i procka kupic?
@Block3r: A czym to zaprogramować jak nie mam arduino ani programatora?
@jestem_w_szoku:Kontroler na przekaźnik spoko, ale czuje że to by była wersja pro :)
@mojeulubionekonto: Wstępnie patrzyłem to po 70zł sztuka, w rurze woda :)

Dzieki za odpowiedzi ( ͡º ͜ʖ͡º)
@Block3r: Hah! Świetne rozwiązanie, tylko mój komputer już jest zbyt nowy na to :) Zdaje mi się że jedyne co zostało to port COM na płycie głównej z nie wyprowadzonym gniazdem ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Możliwe że zainwestuje w arduino i zrobie z niego programator do attiny. Ale najpierw muszę dużo poczytać jak to w ogóle spiąć (,) Myślałem że będzie łatwiej...
Wstępnie patrzyłem to po 70zł sztuka, w rurze woda :)


@SirKir: faktycznie w detalu dość grubo chodzą, jak ci pasuje podejście 1/8 cala to się przypomnij we wtorek, sprawdzę czy nie mam jakiś "darmowych próbek" na serwisie :) (one są też na płyny, z wyłączeniem oleju)
@SirKir: Używanie do tego celu arduino lub mikrokontrolera to wbijanie gwoździ zegarkiem. Do takiego samego zadania użyłem termostatu z wyjściem przełączającym elektrozawory. Jeszcze dodatkowo miałem przełączniki auto/manual i 1/2. Ustawienie auto=przełącza termostat w zależności od temperatury, manual=przełącza drugi przełącznik. Zamiast diod miałem neonówki na 230V. Ale oczywiście jeśli chcesz się nauczyć programowania atmegi to jak najbardziej jest to dobry pomysł na projekt.
Również wykorzystałbym megę8 lub attiny13a + programator usbasp, te elementy za jakieś 20pln będą. Do tego tranzystory, przekaźniki i czujniki temperatury na adc. Nie wiem czemu w sumie wszędzie te arduino ostatnio :)
Chciałbym skonstruować ustrojstwo które na podstawie temperatury sterowało by dwoma elektrozaworami.


@SirKir: Jakie temperatury? Tzn jaki zakres temperatur, jaka rozdzielczość ich pomiaru? Na ile istotna jest ta temperatura, tzn czy jest to np 72.1'C a nie 69.5'C, czy może ci wystarczy gałeczka "to jest temperatura właściwa i przy niej przełącz"?
No i na ile chcesz zrobić by mieć urządzenie, a na ile - by się czegoś nauczyć.
Dzisiaj do byleczego by
@S0Cool, @case25: użyję attiny13 na początek, a pozniej będę chciał to rozbudować o ustawianie temperatury i wyświetlacz lub jakieś coś to pomyślę nad czymś mocniejszym. Jeszcze nie do końca wiem jak to będzie wyglądać, ale wersja basic ma poprostu działać :)