Wpis z mikrobloga

@Firehjulsdrift: To zacznij od podstaw na spokojnie w analogu - cyfrowy ma swoje plusy i specyfikę, ale fundamentalne umiejętności są takie same niezależnie od medium. A analog ma niewątpliwie jedną wielką zaletę: cenę :)
  • Odpowiedz
@Ruler: @Firehjulsdrift: A co do cyfry - na początek zacznij od najtańszego byle wacomowskiego tabletu (inne marki są póki co... meh) i taniego lub open sourcowego softu. Mój zestaw to jednak spory wydatek, a przecież nie chcemy promować jechania na trialach, prawda? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak Ci się spodoba (bo wcale nie ma gwarancji, że tak będzie) to zainwestujesz w coś lepszego.

o
  • Odpowiedz
@adawidowicz: Ja ostatnio stwierdziłem, że wracam do flashowej animacji i sięgnąłem po swojego tablecika open wide p-2004, a tu zonk - nie ma sterowników już nigdzie xD Dobrze, że coś tam się ściągnęło samo, bo gdyby nie, to by była lipa. Chociaż wtedy miałbym jakiś lepszy powód do kupna jakiegoś nowego od Wacoma tak jak mówisz.
  • Odpowiedz
@adawidowicz: Nie lubię używanego sprzętu, bo to zawsze kupowanie kota w worku. Zauważyłem, że wersja Comic ma program clip studio paint, a wydaje mi się, że jest on dość fajny. Miałeś z nim styczność?
  • Odpowiedz
@adawidowicz: Wyczytałem, że te tablety od Wacoma Intuos mają możliwość operowania palcami po nich, więc jest to dość fajny ficzer jak się pracuje w programie i chce się powiększyć/zmniejszyć czy przejść do innego elementu. Wyklucza to mychę z działania. Tylko w ten multi-touch system nie jest wyposażony ten najtańszy tablet Draw.
  • Odpowiedz
@Ruler: Mają funkcje touch od jakiegoś już czasu, ale prawdę mówiąc mnie one wkurzają i zawsze je wyłączam. Detekcja palców miesza się z detekcją brzegu dłoni, przez co często przy malowaniu ekran mi się sam przesuwa.

Clip Studio nie znam, ale jeżeli obsługuje warstwy (layery) i maski to się nada na zaznajomienie się z podstawami pracy w digitalu. Na pewno też wykrywa siłę nacisku, skoro dołączają go do tabletu. Z
  • Odpowiedz
@adawidowicz: Nie no. Generalnie to ja początkujący nie jestem i potrafię się obsługiwać programami typu Photoshop. Co do Clip Studio Paint to widziałem na filmikach, że fajnie nim można rysować na warstwach cieniowanie bo ma opcje watercolor, która pozwala na zrobienie warstwy np. cienia, który nie wyjedzie za rogi danej warstwy. Pytałem, bo może miałeś styczność.

Hmm... Czyli mówisz, że te multitouch gówno warte jest. Kurcze szkoda, bo oczami wyobraźni
  • Odpowiedz
Doskonale z tabletem współpracuje Artrage - warstwy, filtry photoshopa, symulacja farb olejny, własne pędzle i sporo więcej, polecam. Mój avatar robiłem w Artrage (tablet Aiptek)
  • Odpowiedz
@Ruler: O samym Clip Studio wiem niewiele, z resztą o wspomnianym przez @marek-sisey-tymoszczuk Artrage też - niby dostałem go ze starym Bamboo, ale nie używałem.

Co do rozmiaru - zależy od preferencji, chociaż do malowania polecam M albo L. Mam jeszcze Bamboo odpowiadającego rozmiarem obecnym S (albo tańszym Intuosom) i byłoby kłamstwem powiedzieć że nie da się na nim pracować, ale... rysowanie z łokcia (czyli poprawnie) właściwie odpada. Mi
  • Odpowiedz
@adawidowicz: Jak tak patrzę to widzę, że na rynku tabletów graficznych pojawił się monopol ze strony wacoma. Ceny tych tabletów są absurdalne:
- intuos draw small - 300 zł
- instuos draw medium - 800 zł

Obie wersje różnią się tylko rozmiarem obszaru roboczego, a wersja robocza tego small to 15x9 cm !
Inne 4 wersje różnią się jedynie oprogramowaniem, a jedynie wartym uwagi jest ten ostatni Clip Studio Paint Pro (50$ na oficjalnej stronce) w najdroższej
  • Odpowiedz