Wpis z mikrobloga

@wykoszonytrawnik: sosna, świerk lub jodła. Jeśli to krótki łuk (np. jakiś refleks) lub z delikatnymi ramionami (np. Diana, Artemis) to im lżejsze będą strzały, tym szybciej pofruną.

Przy sośnie uważaj bardzo na przebieg słoi. Przyjrzyj się też, czy drewno nie pęka gdzieś po słojach, bo sosna strasznie lubi się łupać.

@el009: przy naciągu 35# nie ma sensu inwestować w pancerne strzały. Sosna z dobrym usłojeniem wytrzyma tyle co i cedr.
  • Odpowiedz
@el009: Bo sosna sośnie nierówna. Jak sam robiłem strzały, to wybrałem jak najlepszy tuzin i już przeszło dwa lata tym kompletem strzelam. Przez te dwa lata złamałem tylko dwie sztuki - zaraz na pierwszym turnieju po trafieniu w wał ziemi. Pech chciał, że trafiłem w jakiś spory kamień w glebie i obie strzały złamały się tuż za grotem.

Wcześniej natomiast kupiłem tuzin sosnowych strzał w Jaworzu za coś około 15zł za
daedalus_pl - @el009: Bo sosna sośnie nierówna. Jak sam robiłem strzały, to wybrałem ...

źródło: comment_E9PhXEh0IENdYNrC2U8bLPueDZv8nXeQ.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@ajakmyslisz: No u nich sytuacja wygląda tak samo bez względu na to, czy się kupuje gotowe strzały sosnowe, czy same promienie. Wszystko to w większości odpad i bezpiecznie da się z tego strzelać tylko przy bardzo słabych naciągach (powyżej 25# już bym się bał).

O niebo lepsze "promienie" sosnowe można kupić zamawiając zwykłe drążki drewniane fi 8mm u kogoś, kto coś takiego produkuje np. do mebli. Byleby nie były to drążki
  • Odpowiedz
@daedalus_pl: Po twoich wypowiedziach widzę, że masz duże doświadczenie. Od ilu lat siedzisz w łucznictwie?

Co myślisz o kupnych strzałach? Ostatnio mam mało czasu i nie za bardzo mogę je robić. Kilka razy robiłem z cedru i lotek z tworzywa sztucznego.
Zobacz aukcje: http://strzaly.pl/index.php?p63,strzaly-tradycyjne-menegroth

Co myślisz? Kiedyś zamawiałem u nich i nie zawiodłem się za bardzo. To był pierwszy zakup, 0 doświadczenia więc strzały pękały przy różnych głupotach:) głównie, przez głupotę:)
  • Odpowiedz
@wykoszonytrawnik: Jakieś 5 lat, z drobnymi przerwami. Do kupnych strzał zraziłem się po dwóch nieudanych zakupach - najpierw u rzemieślnika, później w sklepie. Od tamtej pory sam robię strzały i nie tylko jestem z nich zadowolony, ale i takie dłubanie przy drewnie daje sporą ilość frajdy.

Dobre strzały niestety kosztują, bo trzeba im poświęcić trochę czasu, a i same materiały nie są tanie. Omijałbym szerokim łukiem tanie strzały z centrum-lucznicze.pl i
  • Odpowiedz
@Treskil: Najlepiej poszukać w swojej okolicy po tartakach/stolarzach czy czasem nie mają kijarki i nie sprzedają takich drążków. Jeśli nie, to zostają firmy takie jak np. Kabus i przesyłka kurierska. Kiedyś u nich zamawiałem i było nieźle - po selekcji odpadło zaledwie jakieś 10-15% kijków, reszta spokojnie nadawała się na strzały. Tyle, że minimalne zamówienie u nich to bodajże 100 metrów.

Takie coś opłaca się tylko wtedy, gdy robi się więcej
  • Odpowiedz
@Treskil: Sosna - lekka i fajna do słabszych łuków (poniżej 40#). Niestety łatwo trafić na przesuszone promienie, które strasznie się łupią (patrz posty powyżej). Ogólnie jest to tani i niezły materiał, choć niezbyt miły w obróbce właśnie ze względu na wysoką łupliwość.

Świerk i jodła - nie miałem jeszcze okazji robić z nich strzał, ale podejrzewam, że są dość podobne do sosny.

Buk - znacznie cięższy od sosny, a nie przekłada
  • Odpowiedz
@daedalus_pl No ja dorobiłem się łuku Artemis z łukbisu na #40. Pewnie polecę dwutorowo, spróbuję swoich sił najpierw przy sośnie i piórkach najtańszych jakie mi się uda zdobyć, ale docelowo chciałbym sobie zmajstrować komplet cedrowych strzał. Spinujesz swoje strzały?
  • Odpowiedz
@Treskil: Dobranie spinu to podstawa. Nie chodzi nawet o to, by idealnie dopasować wszystko pod łuk, bo to przychodzi z czasem, ale by sobie krzywdy nie zrobić.

Niskim nakładem pracy można sobie zmontować urządzonko do pomiaru spinu. Zerknij tutaj - w zalinkowanym poście znajdziesz skale i konkrety, których trzeba się trzymać przy budowie, aby skala działała prawidłowo; w samym temacie powinny być informacje co do ogólnej budowy spinetestera. Gdyby czegoś brakowało
  • Odpowiedz
@daedalus_pl Stokrotne dzięki za pomoc - po weekendzie zabiorę się za majstrowanie tego urządzonka. Jeśli chodzi o klejenie lotek, to posiłkujesz się jakimś domowej roboty sprzętem czy kupiłeś co trzeba?
  • Odpowiedz
@daedalus_pl o panie - spojrzałem na tą skalę od spinetestera z linku, że też ja tego wcześniej nie widziałem. Oszczędziło by mi to sporo czasu na samodzielnym dochodzeniu do tego co łączy parametry dla strzał alu/carbon/drewno...
  • Odpowiedz
@Treskil: Zrobiłem prostą maszynkę. Nie chciało mi się za dużo przy niej dłubać, więc kupiłem za grosze trochę części w markecie budowlanym i poskładałem do kupy. Wszyło coś takiego jak na zdjęciu (+ do tego klamra z dwóch płaskowników i plastikowego ścisku). Ma swoje wady, ale działa. Dzisiaj pewnie nie bawiłbym się z tym, tylko po prostu kupiłbym jakiegoś najtańszego Cartela.
daedalus_pl - @Treskil: Zrobiłem prostą maszynkę. Nie chciało mi się za dużo przy nie...

źródło: comment_U74r4RTNbVbw6xLoDxcRO5hbrcrsy05J.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz