Wpis z mikrobloga

Przedsiębiorca osiągający dochody netto roczne:
a) 100k PLN jako wynagrodzenie prezesa zarządu w spółce A
b) 100k PLN jako wspólnik spółki A
c) 100k PLN jako komandytariusz spółki B
d) 120k PLN z umowy o pracę w spółce B

A - sp. z o.o. (komplementariusz spółki B)
B - sp z o.o. sp. k.

Jak policzyć ile PITu zapłaci przedsiębiorca?
a) 14839 PLN + 32% z (100000 - 85528 = 14472) = 14839 + 4631 = 19470 PLN
b) 19% podatku od dywident który płaci firma ze 100k = 19000PLN
c) 19% podatku jeśli jest się na stawce liniowej = 19000PLN
d) 23644 PLN wg kalkulatora

Podatek liniowy dotyczy tylko i wyłącznie osób prowadzących DG? Osoba fizyczna może rozliczać się tylko za pomocą skali? Które z podanych wyżej dochodów powiększają nam dochód od którego liczymy PIT? Jak w podanej konfiguracji zapłacić najmniej podatków? Przenieść cały dochód na udział w zysku jako Komandytariusz (c), rozwiązać umowę o pracę (d) obniżyć odpowiednio wynagrodzenie prezesa aby nie wskoczyć w drugi próg 32% (a) i zrezygnować z dywident (b) ?

  • 5
@JPNZ: zależy od formy współwłasności.
prezes - jeżeli jest zatrudniony na uz/up to skala podatkowa
wspólnik/komandytariusz zależnie od formy współwłasności. Jeżeli jest wspólnikiem/komandytariuszem jako osoba fizyczna to ktoś dał dupy po drodze bo też jest na skali a mógłby być na podatku liniowym.
@krzych0: Przecież nawet jako osoba fizyczna (w przypadku bycia komandytariuszem) może wysłać wniosek do swojego US do przejście na podatek liniowy. Tak?

Co jeśli prezes nie jest zatrudniony na umowę?

No i czy przychód ze spółki komandytowej sumuje się z pozostałymi przychodami przy obliczaniu PIT?
@JPNZ:

Przecież nawet jako osoba fizyczna (w przypadku bycia komandytariuszem) może wysłać wniosek do swojego US do przejście na podatek liniowy. Tak?


Możesz być komandytariuszem, wspólnikiem etc jako DG tej samej osoby. Wtedy jesteś wygodnie na liniowym podatku, jeżeli występujesz w krs jako Jan Kowalski jesteś na skali i dupa zbita.

Co jeśli prezes nie jest zatrudniony na umowę?


Jakoś musiał zostać zatrudniony, jeżeli jest na jakimś mianowaniu, kontrakcie menadżerskim etc
Rozumiem że to hipotetyczna sytuacja i nikt kto zarobił w rok ponad 400k cebulionów nie szuka odpowiedzi na takie pytania na stronie z śmiesznymi obrazkami tylko pyta fachowca. ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@krzych0: Oczywiście, po prostu chcę pogłębić moją wiedzę w tym temacie.

http://spkomandytowa.pl/opodatkowanie-wspolnikow-spolki-komandytowej/

Dobra wiadomość jest taka, że nawet jeśli nie jesteś zarejestrowanym jednoosobowym przedsiębiorcą, to jako wspólnik sp.k. możesz skorzystać z 19 % podatku liniowego
@JPNZ: nie jestem doradcą podatkowym ale pierwsze słyszę żeby bycie komandytariuszem powodowało magiczne przejście na opodatkowanie podatkiem liniowym. Chyba ze mówimy o opodatkowaniu stawka liniowa od instrumentów finansowych, ale tego z tego co wiem nie można stosować do dochodów z sk