Wpis z mikrobloga

#rtlsdr #noaa #pogoda #elektronika #technologia #ciekawostki
Wołam też @DS18B20:

Udało mi się wreszcie trafić na w miarę czyste niebo, podłączyłem też dodatkową antenę helikalną, więc mój zestaw składa się teraz z 2 anten, jednego dipola krzyżowego 5/8 fali oraz jednej helikalnej 1/4 fali, obie są nadal pod dachem i niestety dachówka ceramiczna wraz z belkami ją podtrzymującymi, pionem kominowym oraz okolicznymi zabudowaniami dość mocno blokują sygnał dlatego też przeloty są bardzo krótkie. Dosłownie kilka minut temu zrobiłem pierwsze testy z satelitami NOAA 18 i NOAA 15. Uzyskane obrazy poniżej, najpierw był przelot NOAA18 a niecałą godzinę później przelot NOAA 15 więc można zaobserwować zmiany jakie zaszły w zachmurzeniu przez ten czas.
TheDuck - #rtlsdr #noaa #pogoda #elektronika #technologia #ciekawostki
Wołam też @DS...

źródło: comment_gKvAro2R6i7ABNyh8wox3HBo9au4JbUT.jpg

Pobierz
  • 11
  • Odpowiedz
@Thexil: Wydaje mi się że na tą chwilę wystarczy tag #noaa. Jutro prawdopodobnie podejmę próbę odbioru zdjęć z Meteora -M2 ponieważ sygnał (przynajmniej gdy mam satelitę nad głową) wydaje się być wystarczająco mocny i jest szansa że się uda. Jeżeli nie to poczekam na przesyłkę ponieważ zamówiłem też nowy tuner na układzie R820T2 który podobno ma lepszą czułość niż obecnie posiadany przeze mnie R820T, być może dokupię też jakiś wzmacniacz
  • Odpowiedz
@Krawwo: tl,dr: Latają sobie takie satelity meteorologiczne na wysokości około 600km i fotografują ziemię na bieżąco nadając uzyskane obrazy na około 137Mhz. Mając odpowiedni tuner DVB-T wraz z odpowiednim sterownikiem, oprogramowaniem oraz instalacją antenową możliwe jest odebranie wszystkiego co odebrać się da z zakresu 70kHz-1700Mhz, w tym właśnie obrazów z owych satelitów. Zerknij na tag #noaa, oraz #rtlsdr, tam jest to wyjaśnione nieco szerzej.
  • Odpowiedz
Próbowałem Odebrać Meteora-M2. Na tą chwilę udało mi się utrzymać prawidłową konstelację QPSK przez jakieś 10 sekund. Przelot był dość daleki i pod dużym kątem więc trudno się dziwić.
  • Odpowiedz
@DS18B20: Ostrzegam że trochę z tym zabawy:) Konfiguracja jest żmudna, zwłaszcza jeżeli chcesz dekodować "na bieżąco" dlatego polecam Ci ten tutorial: http://www.rtl-sdr.com/wp-content/uploads/2014/09/Happysat_Meteosat_LRPT_Tutorial.pdf Jego wadą jest to że musisz zdekodować otrzymany sygnał i obrobić go za pomocą 3 programów. Zaleta jest taka że nie musisz użerać się z łączeniem się pluginów pomiędzy różnymi programami. Pamiętaj tylko że 137,1MHz to musi być częstotliwość środkowa odbieranego pasma.

No niestety lokalizacja mojej anteny jest dość...
  • Odpowiedz