Wpis z mikrobloga

Hello, mam pytanie, ostatnio mnie pałują "mądrością życiową", że drewniany budynek który jest ogrzewany od czasu do czasu (czyli np tylko w weekend) niszczeje, może się ktoś do tego ustosunkować? Sam nie wiem co o tym myśleć...

#budownictwo
  • 7
@Vein: drewno lubi stałe warunki, spada temperatura to wilgotnieje, nasiaka wodą, a potem przy ogrzewaniu się suszy. #!$%@? się dzieje. Zrób eksperyment - deska, piekarnik i balkon. Dla szybszych efektów podgrzewaj ja do 75-100 stopni przez godzinę, a potem kilka godzin na balkonie. Straci dużo już po kilku dniach.
@Spratus: no to biedne te drewno w domach, ciągle to w dzień słońce przygrzewa, to ochładza się w nocy :> To jeden dzień +20*C to inny +15*C, jednego dnia +5*C innego -5*C, jednego dnia pada deszcz drugiego słońce świeci... Dom z bala ocieplony od wewnątrz wełną mineralną, chodzi mi o fakt ogrzewania go w weekendy żeby nie porozsadzało rur, poza tym był pomysł żeby może w końcu poukładać podłogi drewniane (dechy
@Vein: a rur to ci nie porozsadza. Jak masz zamiar co tydzień tam nagrzac to nie będzie źle. Ja mam mieszkanie w kamienicy, cała właściwie jest teraz pusta, nikt tam nie mieszka, wpadamy tam raz na miesiąc/dwa i jest ok w najgorsze mrozy. No... Pomijając wilgoć i zaduch...
@Vein: Jak dobrze zabezpieczone przed wilgocią to będzie okej, najważniejsze żeby nie nasiąkało wodą i zamarzało (rozsadza), nie nasiąkało i wysychało (drewno pęka) i nie było wilgotne przez długi okres czasu (rozwijają się bakterie, robactwa itp.). Jak jest dobrze zaimpregnowane, osłonięte przed wilgocią to będzie git.
Stary dom drewniany, jedyne zabezpieczenie to powapnowanie i przeze mnie użycie hylotoxu od zewnątrz... Dziś zajechałem na działkę i się okazało że znów dach przecieka (blachodachówka), cieknie w koszu, w poniedziałek będę pałował ludzi którzy ostatnio kombinowali przy dachu żeby przyjechali i naprawili (w zeszłym roku zimą było to samo i "naprawili", tak cieknie że leje się po ścianie zewnętrznej)
@ElvishKing:
@Vein: No to musisz chyba mniej więcej "na oko" ocenić stan, drewno to w porządku materiał, zwłaszcza na domki, ale musi być zadbane. J/w, przy odpowiedniej pielęgnacji nic się nie powinno dziać. A że niszczeje... no beton to to nie jest, o tak :) Niemniej jednak, przy dzisiejszych środkach ochronnych, impregnacja dokładna raz na rok/dwa lata i będzie git :)