Wpis z mikrobloga

Mirki, jest ktoś w stanie zarzucić mi konkretnym źródłem odnośnie rozmieszczenia ekranów akustycznych przy drodze. Chodzi mi tylko i wyłącznie o odległości od dróg w jakich wg. przepisów powinny się znajdować. Siedzę nad ustawami już jakiś czas i nic konkretnego nie mogę znaleźć (,)
#inzynieria #pytanie może ktoś spod tagu #budownictwo mi pomoże.
  • 6
  • Odpowiedz
@denevaq: zapewne tak tylko są wymagania dot. minimalnej odległości od drogi, no i pewnie od jej rodzaju (czy to autostrada, czy krajowa etc.) też się to jakoś rozkłada. ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@Jaboski: Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz.U. 1999 nr 43 poz. 430)

§132 (...)

3. Do ogrodzenia drogi zalicza się:

1) siatkę o konstrukcji dostosowanej do rodzaju zagrożenia, o którym mowa w ust. 2 pkt 2,

2) wał ziemny z ekranem lub ekran służący ochronie środowiska.


4.Ogrodzenie drogi powinno być zlokalizowane nie
  • Odpowiedz
@kokosanki: co prawda w punkcie 1. powyższego paragrafu mowa jest o ochronie zwierząt, ale patrząc na punkt 2., można chyba podciągnąć pod to ekrany akustyczne. W Rozporządzeniu jest też oddzielny paragraf dotyczący ekranów, ale nie zawiera konkretów (par. 179). No i żaden ze mnie drogowiec, więc nie wiem, na ile to pewne.
  • Odpowiedz
@Jaboski: jest jeszcze taka norma:
"PN-EN 1794-2:2011 Drogowe urządzenia przeciwhałasowe -- Wymagania pozaakustyczne -- Część 2: Ogólne bezpieczeństwo i wymagania ekologiczne"
ale nie gwarantuje, że coś tam będzie przydatnego a na taką normę to trzeba wybulić sporo kasy :/
  • Odpowiedz