Wpis z mikrobloga

Jak "domowym" sposobem (czyli a) niedrogo, b) konkretnie z wykorzystaniem #raspberrypi ale zawołam też i #arduino) odczytać poziom wody w zbiorniku? Właściwie chodzi mi tylko o informację, że zbiornik jest pusty/będzie pusty za chwilę. Zbiornik mały 1-1,5L. Jakieś pomysły? Ponieważ podejrzewam, że zbiornik opróżnia się ze stałą prędkością mógłbym zmierzyć czas i użyć jakiegoś timera ale zastanawiam się nad czymś bardziej profesjonalnym...
#diy #elektronika
  • 23
@To_ja_moze_pozamiatam: Podsumuję pomysły kolegów:
- ultradzwięki - no ok, zwykły zestaw czujników "cofania" samochdoowych może mieć jakąś jeszcze od biedy żywotność. Ale problematyczność wykonania istnieje
- temperatura (?) nie wiem jak niby, zimna ma być ta ciecz/woda?
- elektrody i przepuszczanie przez nie prądu - na stole to zadziała, przez parę dni będzie działać, ale to padnie. Bo a) przepuszczanie prądu będzie zależne od przewodności cieczy, b) przepuszczanie prądu będzie robiło
Ponieważ podejrzewam, że zbiornik opróżnia się ze stałą prędkością


@To_ja_moze_pozamiatam: Jeśli opróżnia się sam, to na pewno prędkość zależy od poziomu słupa cieczy i jest to bardzo nieliniowa prędkość.
Coś jak radzi @hrumque: czyli pływak a na pływaku nitka/sznureczek do małego przełącznika i masz turbo-zero-jedynowy odczyt.
@MagicznyCzarodziej: @sta: @hrumque: Jak się zastanowiłem i dopytałem, to okazało się, że zbiornik w przekroju tworzy kształt litery U i ma ujście na dole. Do tego to jest dość "wąskie" więc pływak chyba odpada. Będzie trudno zamontować (trzeba by wiercić i uszczelniać) i nie wiem czy się zmieści.
@Analityk: Prędkość może i jest nieliniowa ale czas opróżnienia całości (a o to mi chodzi) będzie zawsze taki sam- można