Wpis z mikrobloga

Mirki, zamierzałem założyć aparat ... Więc byłem 2 tyg temu najpierw u swojego dentysty, aby sprawdzić czy ząbale są ok - powiedział, że tak. No to na pewniaka jechałem do ortodonty (w zupełnie innym miejscu), aby sobie założyć (najpierw na konsultacje). Ale przed tym musieli mi sprawdzić tam na miejscu czy się do tego nadają moje zęby i co? 6 zębów do robienia. Z czego to wynika? Dentysta (pierwszy) nie chciał zarobić? Żadne logiczne wyjaśnienie takiego zachowania mi nie przychodzi do głowy. Ogólnie, to ortodontka zaproponowała mi jakieś wypełnienie czy coś (400 zł, aby pozbyć się diastemy), ale wydaje mi się że to gorsze rozwiązanie. Zdaje mi się, że to będzie głupio nienaturalnie wyglądać. Z drugiej strony - czy wytrzymam te 2 lata :P
#dentysta #ortodoncja #zeby
  • 6
  • Odpowiedz
@Davidvia0: hmm niektórzy dentyści olewają jakieś drobne plamki na zębach bo są za małe żeby wiercić. Inni wolą wiercić i nie czekać aż próchnica się powiększy. Sam też spotkałem się z sytuacją w kórej jeden dentysta powiedział mi że mam 2 zęby do leczenia a kolejny (gdy poszedłem wyrywać ósemki) stwierdził że wszystko jest ok. Nawet jak dopytywałem czy coś widzi na czwórkach (które chciał mi leczyć poprzedni) to stwierdził że
  • Odpowiedz
@Limonene: Ortodontka nie będzie mi leczyć zębów, tylko powiedziała co jest nie tak. Mam się do niej zgłosić, jak wszystko będzie zrobione. Próchnica na 2 czy 3 zębach, a mój dentysta nic - jak dla mnie to jest ważne.
  • Odpowiedz
@Davidvia0: stomatologia mocno zmieniła podejście do próchnicy. obecnie raczej unika się rozwiercania każdej plamki bo ubytek we wczesnym stadium może się jeszcze cofnąć. takie podejście jest jednak od niedawna. może być tak, że dla ortodontki, która leczeniem próchnicy zajmowała się pewnie ostatnio na studiach 20 lat temu wszystko trzeba od razu leczyć
  • Odpowiedz
@Davidvia0: Ortodontka miała rację. W skrócie: główną przyczyną jest to, że jak masz aparat to znacznie trudniej dbać o higienę jamy ustnej. Trzeba dokładnie wymywać resztki jedzenia z zakamarków i jest to czasochłonne. Jak nie domyjesz to jest spora szansa że mała próchnica się powiększy, dentysta nie zrobi Ci plomby jak masz aparat. Także przed założeniem aparatu należy mieć zęby zdrowe
  • Odpowiedz