Wpis z mikrobloga

Dlaczego tylda ~~ wpisuje się dwa razy?

Z tego co znalazłem : gdyż polska (i nie tylko) klawiatura potrzebuje prawego alta. Jednak niektóre klawiatury nie miały sprzętowego rozróżnienia prawy/lewy alt (a lewy alt to obsługa funkcji programu) więc pojedyncza tylda go zastępuje (shift + ~ i następny znak będzie z ogonkiem, oczywiście bez tyldy).
Samą ~ uzyskamy po prostu poprzez shift + ~ i spacja.
Podobno koleś, który to wymyślił to nieźle dawał w palnik.
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
#ciekawostki #tylda #programowanie
  • 28
  • Odpowiedz
@umiarkowany_ekstremista: masz jakas literature na temat historii tego rozwiazania? Bo czytalem juz wiele sprzecznych teorii, inne wspominaly, ze to dlatego, ze prawe i lewy alt byly nieodroznialne sprzetowo na niektorych klawiaturach...

A z innej beczki - da sie bez ekstra softu usunac ta funkcjonalnosc z windowsa? Tak, zeby dzialal jak Linux/MacOS, czyli shift+` robi tyldę?
  • Odpowiedz
  • 0
@MirekSz: muszę przeczytać wcześniejsze posty i dam znać. Co do tyldy bez dead key musisz wyedytowac układ klawiatury.
Kle (keyboard layout editor) i edytujesz polski programy sty usuwając dead key z tyldy. Dziś leżę z gorączką ale obiecuję nie zapomnieć. Gdybym umarł pingnij mnie za 10 godzin
  • Odpowiedz
  • 0
@MirekSz: muszę przeczytać wcześniejsze posty i dam znać. Co do tyldy bez dead key musisz wyedytowac układ klawiatury.
Kle (keyboard layout editor) i edytujesz polski programy sty usuwając dead key z tyldy. Dziś leżę z gorączką ale obiecuję nie zapomnieć. Gdybym umarł pingnij mnie za 10 godzin
  • Odpowiedz