Wpis z mikrobloga

Mireczki, czy jeśli moją domyślną antenę FM w postaci kabelka dołączonej do mojej miniwieży zastąpię tym, co jest na tej aukcji:
http://allegro.pl/antena-radiowa-dookolna-pokojowa-ukf-fm-nowosc-i5177175857.html

... to czy jest szansa, że będę miał lepszy odbiór stacji radiowych FM w moim pokoju (tj. w środku budynku)?

#rtv #radio #elektronika #pytanie
Adaslaw - Mireczki, czy jeśli moją domyślną antenę FM w postaci kabelka dołączonej do...

źródło: comment_z0NKKajUbkSnnh8Qu6hyj01sArsltRS4.jpg

Pobierz
  • 12
@mpmp-pmpm: @exti: @dktr:
Dziękuję Wam, Mireczki, za Wasze wskazówki.
Moje radio (a właściwie amplituner z radiem - Onkyo TX-NR414) podłączyłem do anteny, którą mam na dachu (to pewnie jakaś "standardowa" antena telewizyjno-radiowa) i jakość odbioru zwiększyła się diametralnie :)
Łapię również więcej stacji, niz na tych śmiesznych antenach wewnątrzbudynkowych, co je wcześniej testowałem.
Jeśli nie wiesz co tam masz za antenę


@dktr: Może Ciebie dziwić, że nie wiem, jaką mam antenę na własnym domku jednorodzinnym, dlatego spieszę wytłumaczyć, że moja niewiedza bierze się stąd, że dom ten kupiłem kilka lat temu i ta antena była już założona przez poprzedniego właściciela :)
Dziękuję Ci za wskazówki - kiedy najdzie mnie smak na kolejne polepszanie jakości odbioru, to wtedy wrócę do Twoich wskazówek :)
Na dziś
Na wsi mam Yagi 5 elementów i bez problemu odbieram stacje oddalone o ~250km które nadają z mocą 50kW ;)


@dktr:
Hmmm, a nadajnik o mocy 50kW to czasem nie jest nadajnik całkiem sporej mocy?
Bo na mojej rozpisce stacji radiowych w okolicy Warszawy, którą sobie w internecie wyszukałem, wynika, że 50kW to raczej silny nadajnik :)
@Adaslaw: Silny ale 250km dla FM to już lekka przesada. 35km obok mam nadajnik Trójki 120kW w polaryzacji pionowej czyli tak jak mam antenę i odbieram go z sygnałem -33dB czyli prawie przesterowanie. W antenie nie ma żadnych wzmacniaczy tylko symetryzator.