Wpis z mikrobloga

Podsumowanie sondażu bukmacherskiego i jego konfrontacja z rzeczywistymi wynikami wyborów.

Pomyłki w punktach procentowych wahały się od 0,54 dla Kukiza do 2,11 dla PO.
Bardziej wymowne jest przedstawienie błędów w wartościach procentowych względem osiągniętego wyniku - te wahają się od 3,30% dla PiS aż do pomyłki o 37,85% dla Razem.

Ponadto wg sondaży bukmacherskich do Sejmu wchodziłyby dwie partie, które do Sejmu faktycznie nie weszły - ZL oraz KORWiN.

W mojej ocenie, na podstawie przedstawionych faktów nie można uznać sondaży tworzonych na podstawie kursów bukmacherskich za wiarygodne.

Wszystkie dane są w załączonej grafice.

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie, szczególnie tym 7 osobom subskrybującym tag #sondazsts. Już możecie go odsubskrybować. Nie będzie więcej wpisów.

#sondaz #wybory #korwin #kukiz #nowoczesnapl #partiarazem #sondazsts @PatologiiZew
Fall - Podsumowanie sondażu bukmacherskiego i jego konfrontacja z rzeczywistymi wynik...

źródło: comment_nx9w6BoBIzAUDU7dMTwHbtMWn1fluMVt.jpg

Pobierz
  • 10
@Fall: lewacka matematyka, a gdzie wspólny mianownik do porównywania %? W dupie. Pomyłkę się liczy w stosunku do wielkości próby a nie do wyniku poszczególnych składowych.
@MakontufTRZY: doszukujesz się zbyt wiele. to ja tak nazwałem, bo to mój arkusz :)
błąd brzmi bardzo fachowo, a same przybliżenia na podstawie kursów bukmacherskich mają w sobie pewną dozę błędu