Wpis z mikrobloga

Za radą @hrumque zmodyfikowałem nieco maszynkę, teraz osie X i Y mają po 4 prowadnice w dwóch płaszczyznach. Sztywność wzrosła kilkukrotnie. Przy okazji zgubiłem jedyny frez jaki miałem do frezowania w drewnie, zostaje mi więc póki co grawerowanie :P
Wcześniej nie pisałem nic o zasilaczu, używam przerobionego zasilacza ATX z dołożoną regulacją napięcia oraz wyświetlaczem pokazującym aktualne napięcie i natężenie.
Film z działania dźwięk się przesunął, nie chce mi się od nowa wysyłać ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#diy #cnc #cncboners #frezarka #grawerka #tworczoscwlasna #iaeste #spaxboners #sklejkaboners
arturs36 - Za radą @hrumque zmodyfikowałem nieco maszynkę, teraz osie X i Y mają po 4...

źródło: comment_zOvQO1cJob9815JRsvWXCNyyPzj252iv.jpg

Pobierz
  • 17
@Polanin: dorobić 4tą (obrotową) oś to żaden problem, problem jest by w tej osi dorobić sensowny uchwyt materiału- znaczy jakieś "tokarkowe szczęki oraz w linii/osi z nimi - jakiś konik (z nakiełkiem czy coś) po stronie przeciwnej...

Jak masz jakiś pomysł, jak tanio prosto zdobyć/zrobić "szczęki tokarkowe" to proszę bardzo ;) Zresztą - wszystko zależy co chcesz łapać (jaki materiał/kształt) i co obrabiać i jak (tylko grawerka, czy pełna obróbka, i
@Polanin: a - no i jeszcze zostaje taki "mały problem" jak g-code na 4osiową obróbkę... O ile "wytnij prostokąt i dwa kółka" w XYZ to sobie z palca napiszesz, o tyle obróbka jakiejś np. figurki na 4osiach nie jest już tak wygodna, trzeba by jakiś soft CAMowy który te 4 osie obsługuje.

Co prawda można "udawać" że 4ta oś to jest Y (wręcz - podpinając silnik osi A do sterowania jako
@arturs36: Dzięki za odpowiedź.
@hrumque: Co do uchwytu to wiem, że jest problem znaleźć coś "budżetowego", bo sam ostatnio szukałem, żeby zamontować do swojej samoróbki. Co do programowania obróbki to jestem zielonka całkowita, bo jeszcze poważnie się do tematu nie przymierzałem. Jak przeglądałem projekty to wychodziło mi coś raczej w granicach 2-3ooo PLN (3 osie), więc zrezygnowałem. 600-1000 PLN już tak nie straszy, a używałbym do drewna, więc podejrzewam, że
@TralalAlf: na chwilę obecną około 0.1mm, mierzone suwmiarką, bardziej precyzyjnych narzędzi nie mam ( ͡° ͜ʖ ͡°), nie wiem jak to będzie wyglądać po kilkunastu roboczogodzinach przy tych prowadnicach
@TralalAlf: Wszystko wycinałem na pile z odpadków ze sklejki i litego drewna, otwory na łożyska na dużej frezarce, nie mogłem znaleźć freza 35mm do wiertarki i stwierdziłem, że szybciej będzie napisać program na maszyne i wyciąć :P Oczywiście, że myślałem, ale jak podliczyłem koszty zakupu profili, prowadnic liniowych itd. to się załamałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) To jest konstrukcja budżetowa, eksperyment i dowód, że się da zrobić