Wpis z mikrobloga

Nie to że Marks to jakiś mój idol, wręcz przeciwnie, ale "jakiś" dorobek naukowy ma, trochę dzieł stworzył i przeszedł do historii. Żeby pracować niekoniecznie trzeba #!$%@?ć przy łopacie od rana do wieczora. Ten kto tego nie rozumie raczej przy "łopacie" zostanie
  • Odpowiedz
Nie to że Marks to jakiś mój idol, wręcz przeciwnie, ale "jakiś" dorobek naukowy ma, trochę dzieł stworzył i przeszedł do historii. Żeby pracować niekoniecznie trzeba #!$%@?ć przy łopacie od rana do wieczora. Ten kto tego nie rozumie raczej przy "łopacie" zostanie


@Dusk_Forest77: Dorobek "naukowy" Marksa to głównie zniekształcenie niemieckiej filozofii i brytyjskiej ekonomii klasycznej. Błędy poznawcze, które doprowadziły do największych tragedii XX wieku, zamiast do poprawy losu robotników, który to
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Zakładasz, że Marks utrzymywał się z tego dorobku "naukowego" ( jak się już uprzemy żeby w ogóle nazywać filozofię nauką:P ), a to nieprawda. Marks był całe życie sponsorowany przez Engelsa (który notabene swój majątek odziedziczył) , znany był też z pobierania bezzwrotnych pożyczek:D
  • Odpowiedz
@ja_tu_tylko_na_chwile:

Błędy poznawcze, które doprowadziły do największych tragedii XX wieku, zamiast do poprawy losu robotników, który to postulował

Heh To tak jakby oskarzać Nitzchego o to że Hitler przeinaczył jego koncepcję nadczłowieka we własnej ideologii.

A także rasizm i pierwsze w historii myśli nowożytnej nawoływanie do ludobójstwa

Nie czytałem dzieł Marska, ale z chęcią zapoznam się z fragmentami o ludobójstwie. Z tego co się orientuję to twierdził, że słabe klasy i
  • Odpowiedz
Heh To tak jakby oskarzać Nitzchego o to że Hitler przeinaczył jego koncepcję nadczłowieka we własnej ideologii.


@Dusk_Forest77: Próbujesz porównać filozofa-teoretyka do człowieka, który za pomocą swojej organizacji przez całe życie zaciekle walczył o to żeby wprowadzić swoje poglądy w życie? Serio?

I kto i w jaki sposób przeinaczył Marksa?:)
  • Odpowiedz
@ja_tu_tylko_na_chwile: Nie za bardzo łapie o co chodzi w tym pytaniu. Jeśli pytasz czy Hitler czerpał z Nitzschego, to tak był dla niego inspiracją. Inna sprawą jest, że przeinaczył jego poglądy do własnych potrzeb. Stalinizm miał niby się odwoływać do marksistowskiego socjalizmu.
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Jeden filozof publikował swoje książki na zasadzie współczesnych poradników do samorealizacji. Drugi natomiast domagał się aby jego poglądy były siłą wprowadzone na całym świecie. Widzisz różnice?

No i te rzekome liczne zaczerpnięcia nazistów od Nietzschego są nieco na wyrost. Czytałem "Zmierzch Bożyszcz", z którego to podobno Hitler miał czerpać inspirację. Jest tam tylko kilka fragmentów o słabym chrześcijaństwie, które mogłyby być przeinaczone. O wiele więcej czerpano własnie od niemieckich, socjalistycznych
  • Odpowiedz
Praca nie zawsze musi nieść ze sobą zarobek


@Dusk_Forest77: W takim razie to nie praca, a po prostu zajęcie. Ja mam wiele osobistych projektów i pasji ale jakoś nie nazywam ich pracą. Choćbym cały dzień w pocie czoła nad nimi "pracował" to i tak oficjalnie byłbym bezrobotny gdybym nie miał własnego źródła utrzymania.
  • Odpowiedz
@ja_tu_tylko_na_chwile:

Stalinizm, Leninizm, Maoizm i wszystkie kolejne "izmy" nie są własnie przeinaczeniem poglądów Marksa, a logicznymi konsekwencjami wprowadzenia ich w życie. On nie musiał pisać, że w 33 trzeba będzie zagłodzić 5 milionów Ukraińców, żeby te mordy były jego dziedzictwem. Wystarczyło, że stworzył plan społeczeństwa, które by do tego doprowadziło. To nie był pokojowy filozof piszący tylko o potrzebie równości i braterstwa. Przemoc na szeroką skalę bardzo często się u niego
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Skoro nie czytałeś Marksa, to skąd możesz wiedzieć do czego nawoływał, a do czego nie? Bo wybacz, ale powtarzasz tylko popularne przekłamania o dobrodusznym filozofie zatroskanym losami świata i kilku szaleńcach, którzy przekręcili jego słowa do własnych celów. Tę narrację wymyślili europejscy socjaliści, gdy doszło do nich, że projekt ZSRR jest zupełnie spalony i nie mogą już powoływać się na niego jako na przykład pozytywnych efektów socjalizmu.

Ale skoro tak
  • Odpowiedz
@Dusk_Forest77: Marksizm kontra Żydzi

Obszerny artykuł z 1984 roku opisujący od podstaw lewicowe korzenie antysemityzmu sięgające post-rewolucyjnej Francji. Przechodząc następnie do Marksa, który wyposażył współczesną mu lewicę w świecki zabobon antysemityzmu i gruntownie go utrwalił nadając mu pseudonaukowe podstawy. Jego znany wstęt wobec klasy kapitalistów był czymś w rodzaju szerszego uogólnienia młodzieńczego wstętu wobec Żydów.

There can be no doubt that as a young man Marx was anti-Semitic. He got his
  • Odpowiedz