Wpis z mikrobloga

Zygmunt Vogel, polski artysta tworzący na przełomie XVIII i XIX wieku na życzenie ostatniego króla Polski miał uwiecznić wygląd ziem krakowskich. W związku z tym malarz stworzył album składający się z 63 akwarel i rysunków.

Jednym z nich jest obraz bardzo mi bliski, bo kojarzący się z dzieciństwem. To "diabelski most" w Czernej, koło Krzeszowic. Moja babcia posiadała tam dom, który należał do jej zamordowanego w Katyniu ojca. Domek był przystosowany do spędzania w nim lata i wiosny, może trochę jesieni. Jako dziecko często tam bywałem i doskonale poznałem mnóstwo okolicznych tajemnic i legend.

Taką był właśnie owy "diabelski most". Wybudowano go w drugiej połowie XVII wieku i co ciekawe wcześniej zwano go mostem "anielskim". Przypominał bardziej rzymskie akwedukty niż zwykłe mosty. Wybudowano go, by stanowił drogę do Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej. Obok postawiono pralnię, w której siostry zakonne prały braciszkom ubrania. Sam most po drugiej stronie wieńczyła Brama Siedlecka, której ruiny również się zachowały.

Z latami most zaczął podupadać, gdyż mało kto o niego dbał, choć sporo osób z niego aktywnie korzystało. I tak po 200 latach został zamknięty w związku ze złym stanem technicznym. Wraz z jego niszczeniem i postępującymi uszkodzeniami pojawiały się coraz to nowe legendy, które sprawiły, że most przestał nosić miano "anielskiego".

Mówiono, że sam diabeł szedł owym mostem wraz ze skarbami, które były tak ciężkie, że doprowadziły do zawalenia się fragmentu mostu. Według innych corocznie odbywał tam się zjazd duchów i upiorów, z kolei inni twierdzili, iż diabeł zakopał tam wielki skarb i czyha na grzeszników-śmiałków.

I to właśnie pośród takich frapujących legend przyszło mi spędzać dzieciństwo. Uwielbiałem ten most i wszystkie okoliczne ruiny, które wydawały mi się być tak odległe i fantastyczne, że aż nieludzkie. Dolina Eliaszówki to piękne miejsce, warte zobaczenia i gorąco je polecam.

Obecnie most wygląda nieco inaczej niż na obrazie:

Przed zawaleniem
Po zawaleniu, współcześnie
Inne ujęcie
#obraz #malarstwo #sztuka #ciekawostki #legendy #polska
kompocki - Zygmunt Vogel, polski artysta tworzący na przełomie XVIII i XIX wieku na ż...

źródło: comment_4FK8U182ZwaXUJktLfO18kmpPwCyWYDt.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz