Wpis z mikrobloga

Ma ktoś stację lutowniczą wep 937d, ewentualnie inna marka ale z oznaczeniem 937d (widzę że ten model jest w ofercie dużej liczby chińskich producentów), jak się takie ustrojstwo sprawuje? Ewentualnie jakieś inne opcje, co do wymagań to 60W, zakres mało ważny ale tak minimum 250-450C, łatwy dostęp do grotów i mile widziany wyświetlacz.
#elektronika #lutowanie #lutownica
  • 15
  • Odpowiedz
@volden: Miałem WEP 937D. Jak na sprzęt z taką cenę, to jak najbardziej ujdzie. Zawsze lepsze to niż kolba wpinana do 230VAC, lub transformatorówka.
  • Odpowiedz
wep 937d


@volden: mam od lat, ma swoje bolączki, ale generalnie działa. Do prostego SMD się nadaje, jeśli tylko nie masz początków Parkinsona i potrafisz pewnie, precyzyjnie lutować.
Jej słabym punktem jest kolba:
- przy długiej pracy w męczący sposób się przegrzewa
- pojawiają się jakieś problemy ze stykami, obawem jest migający napis "OFF" na wyświetlaczu, który ni stąd ni zowąd pojawia się na kilka sekund albo dłużej, u mnie mocno
  • Odpowiedz
@volden: Tak, nadaje się. TQFP tym spokojnie lutowałem.

@Jarek_P: Na swojej w życiu nie widziałem tego napisu.
Moja miała inny objaw: temperatura na wyświetlaczu nie ma nic wspólnego z temperaturą grota. Niby jest potencjometr do kalibracji, ale jest umiejscowiony w taki sposób, że średnio da się do niego dostać.
Wygląda na to, że co sztuka to inna, także zakup takiego sprzętu to loteria.
  • Odpowiedz
@conel: jak u mnie się to zaczęło pojawiać (a bywało, że świeciło się permanentnie), na elektrodzie bodajże ktoś mi napisał, że to typowa usterka i żeby sprawdzić połączenie termopary w kolbie i wtyczce. Przelutowałem wtedy wtyczkę, bo na wygląd po rozebraniu mi się nie podobała, pomogło o tyle, że obecnie OFF zjawia się sporadycznie. Pewnie, gdybym poprawił drugą stronę, znikłoby całkiem, ale odłożyłem to wtedy na później (robota czekała) i tak
  • Odpowiedz
@volden: Kup, bo nic lepszego za tę kwotę nie znajdziesz. Mógłbyś w teorii szukać jakiś używek np. Hakko, ale nie sądzę abyś trafił coś w tej cenie. Pamiętaj, aby od razu brać od tego samego sprzedawcy groty (najlepiej płaskie 0.8-1.6mm, bo te ostre to się nie nadają do wielu zastosowań).
@Jarek_P: Jedyne co wydaje się być niewiarygodne, to że pracuje ona tyle lat. Jakieś wymiany kolby/grzałki robiłeś, czy wszystko oryginalne
  • Odpowiedz
@conel: nic, cały czas na tej samej kolbie i tej samej grzałce jadę. Pamiętaj, że ja jej używam amatorsko, dłubię co prawda sporo, ale to nie jest tak, że lutownicę włączam codziennie, bywa, że i tygodniami całymi leży odłogiem, jak mnie akurat najdzie ochota raczej na spawanie czy prace w drewnie :)
Dojrzewam co prawda powoli do jej wymiany, ale tylko dlatego, że zamarzył mi się kombajn z hotairem (też od
  • Odpowiedz
@Jarek_P:2w1 jest o 80% większa od 1 urządzenia, a nie masz problemu jak zepsuje Ci się część i będziesz oddawał na gwarancję lub będziesz czekał aż przyjdzie nowy.
  • Odpowiedz