Wpis z mikrobloga

@czeki21: Do czego najtrudniej jest się przyzwyczaić? Jak się ma średnia wyplata do cen w sklepach? Jakie jest podejście do imigrantów państwa i obywateli (nie interesują nas zasiłki - nie chcemy jechać w ciemno). Ile mniej więcej kasy trzeba by mieć na start dla dwóch osób?
@robertK: Minimalna stawka godzinowa na rękę to jakieś niecałe 100DKK/h bodajże. Miesięcznie to wychodzi gdzieś 13k netto. Na jakimś spoko magyznie mając trochę nadgodzin i sobót wyjdzie jakieś 20-21k na rękę. Jeśli chodzi o wydatki to największy koszt to mieszkanie. Jeśli idzie o kawalerkę to w większości Danii trzeba się przygotować na jakieś 2500-3100/msc + internet + opłata TV czyli jakieś 2800-3400. W Odense dodać jakieś 200-300DKK/msc. Aarhus i Kopenhaga liczyć
@TrollBishop: najtrudniej jest się przyzwyczaić do pogody (wlasnie zaczęła się jesień i wali deszczem).
Średnia wypłata to dość ciekawy temat bo masz na myśli średnia na emigranta (11tys koron na rękę) czy na duna (16 - 18 tys na rękę)?
Zakres prac dla emigranta jest dość ograniczony. Język to podstawa aby się rozwijać w Danii.
Na start to największy koszt to mieszkanie o ile takie znajdziecie bo będąc nawet na miejscu
@robertK: w Danii płaca minimalna to jakieś 110 koron. Kwota wolna od podatku (rocznie) 44tys. W Danii chłopak na stacji benzynowej zarabia 120, w Macdonaldzie 115, kasier 115....
Czyli takie proste prace nie wymagające wykształcenia to pi razy oko 117.
Dobrze zarządzane firmy unikają dawania nadgodzin bo to je kosztuje 100%więcej za pracownika.
Jak umiesz coś to sky is the limit
@czeki21: kwota wolna od podatku 44k? ja będąc pracownikiem sezonowym dostałem ok. 22tys, a ludzie co pracuja tu gdzie ja dluzej dostali tylko po 8 tysięcy. Od czego to zależy? Słyszałem o dopłatach do kredytów itd, ale to nadal nie niweluje tej różnicy. tak samo nikt nie jest w stanie wyjaśnić mi dlaczego mamy różne stawki podatkowe?
@Sn0w: żeby wiedzieć dlaczego macie różne kwoty wolne od podatku to trzeba zobaczyć papiery . Ja nie będę zgadywał. Może powiedzieli że będą tylko dwa miesiące albo mieli kontrakt na trzy a Ty powiedziałeś że będziesz dłużej zostawał. Ja nie zgadnę co tam kto mówił w komunie. Różne stawki podatkowe w jakim sensie? O dopłatach do kredytów i rodzinnym i na dojazd do pracy i na związki, akase, .... to już