Wpis z mikrobloga

tak ostatnio naszło mnie na kupno jakiegoś filmiszcza.No to będąc w empiku,postanowiłem kupić jakiś polski film po rekonstrukcji cyfrowej.Do wyboru były jeszcze „Nie ma róży bez ognia", „Zabij mnie,glino", „Poszukiwany,poszukiwana", „Matka Królów" oraz „Miś".

Ja wybrałem ten ostatni film.Kupiłem go i trochę czasu później obejrzałem sobie na swoim TV.

Zatrzymajmy się tutaj na chwilę.Niektórzy pytają się „jaki jest sens wydawania filmu na DVD,skoro jest blu-ray"?

Ano już tłumaczę:Jakość końcowa odtwarzania nie zależy od tego,czy to DVD czy BLU.Wszystko zależy od tego,z jakiego materiału (o jakiej rozdzielczości) i z jakim bitratem został „zdowngradowany" film.Prościej tłumacząc,Zauważcie,że filmy po rekonstrukcji są zapisywane na płytach DVD9 (około 8-9 giga),a nie na DVD5 (4,7 giga).Daje to możliwość wrzucenia materiału o większym przesyle danych (bitracie),który może jest trochę większy od zwykłego DVD,ale dzięki temu film ma lepszą jakość

Drugą sprawą jest to,z jakiej rozdzielczości został obniżony do wersji DVD.Na pewno goście z @reKino wam to już mówili,że materiał zazwyczaj skanuje się 2,5K lub 4K,a potem obniża do 2K,żeby na koniec (zapewne do archiwizacji) zrobić to samo,tyle że w drugą stronę.

No i o to tu chodzi:Materiał 4K zostaje skompresowany tak,żeby zmieścić się na DVD (na tych 7-9 gigabajtach),a potem,jeżeli odtwarza się go na odpowiednim odtwarzaczu (tak jak np.moje kino domowe),który jest podłączony do HDMI i ma ustawioną rozdzielczość wyjściową 1920x1080 niezależnie od materiału,to ja mogę tak jakby „zdekompresować" ten film.

Skąd to wiem?Ponieważ odtworzyłem ten film w takiej rozdzielczości na KD i po bliższym przyjrzeniu się było widać szczegóły niemal jak w full hd.A to było DVD.

Co do jakości samego wydania:

Fajny design bookletu,a z opisów w środku można się wiele dowiedzieć.Na przykład,na czym polega rekonstrukcja,zarówno obrazu i dźwięku.Takie tematy,obok historii autora i samego filmu najbardziej mnie interesują.

O obrazie pisałem wyżej.Mogę powiedzieć jedynie,że choć było to wydanie DVD,to zrobione na pewno z dobrego Mastera (zapewne z takiego o najwyższej rozdzielczości) i warto ustawić w swoim odtwarzaczu (jeżeli macie HDMI) rozdzielczość Full HD (1920x1080).Ja oglądałem w takiej jakości i widziałem o wiele więcej szczegółów i mnie aż zdziwiło,że obraz z DVD ma taką jakość.Zapewne skalowaną z niższej rozdzielczości,ale i tak było widać wszelkie szczególiki.Jedyny Minus rekonstruktorom należy się za przycięcie obrazu z 4:3 do 16:9.Zamiast wydawać tylko wersję 16:9,mogliście pójść tropem zagranicznych dystrybutorów i wydać 2 wersje filmu.

Dźwięk jest w formacie Dolby Digital 5.0 (czyli 5 głośników bez subwoofera).Dźwiękowcy pieczołowicie wyczyścili każdy fragmencik nagrań dźwiękowych,podkręcili jakość nagrań,zsynchronizowali je (wszystkie dialogi były nagrywane jako postsynchrony,czyli nagrania w studiu) i uprzestrzennili większość efektów dźwiękowych i muzyki.Jedyną słabością są fragmenty bez muzyki i efektów dźwiękowych.Nie wiem dlaczego te fragmenty słyszałem tylko w centralnym głośniku.Powiecie mi zaraz,że przecież film był nagrywany w MONO.Ale ja znam pewne narzędzie do inżynierii wstecznej dźwięku,które nazywa się ADX.W dużym skrócie można w nim rozbić dźwięki z nawet nagrania MONO na oddzielne części:Dialogi oddzielnie,Dźwięki tła oddzielnie,efekty dźwiękowe oddzielnie,muzyka oddzielnie.Tak zrekonstruowano dźwięk w „psychozie" Hitchcocka i dzięki temu np.w scenie wchodzenia po schodach słychać,że w tle ćwierkają ptaki,co nie było słyszalne w oryginalnym MONO.

Fabuły chyba nikomu nie muszę przedstawiać.Najbardziej z tych wszystkich dotychczasowych seansów zapamiętałem zakończenie i ten cytat:

„ – Ona nie może się tak nazywać: Tradycja!
– Dlaczego niby?
– Pytasz, dlaczego? No bo tradycją nazwać niczego nie możesz. I nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza… To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to co dookoła powstaje, od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy. "

OCENY CZĄSTECZKOWE:

Design- 5/5
Obraz- 4/5
Dźwięk-4/5
Fabuła-5/5

RAZEM: 4,5/5

#recenzja #dvd #film #kino #kinopolskie #polska #rekonstrukcja #cyfrowa #bareja #barejacontent #fullhd
Pobierz bart16 - tak ostatnio naszło mnie na kupno jakiegoś filmiszcza.No to będąc w empiku,p...
źródło: comment_zLs4txR57Y8pVkzoBotgbUtx1wPfwDHM.jpg
  • 2