Wpis z mikrobloga

Planuję kupić aparat cyfrowy. Jako, że dotychczas pracowałem na lustrzance nikona to mam trochę duże wymagnia względem jakości.

Aparat musi być mały, nie interesują mnie megazoomy. Będę go chciał mieć przy sobie jeżdżąc na rowerze, więc myśle o czymś typu:
-Sony DSC-RX100 II
-Panasonic DMC-LX100

Ewentualnie może coś ze zmienną optyką, ale nie wiem jak te aparaty funkcjonują.

Może ktoś coś podrzuci na co zwracać uwagę, może jakiś konkretny model? Myślę, że cena około 3000 zł powinna pozwolić mi kupić dobry sprzęt.

#canon #nikon #panasonic #aparat #aparatcyfrowy #lustrzanka #sony #kupujzwykopem #pytanie #pytaniedoeksperta #kompakt #fotografia
  • 20
@Nirguna: RX100 III to niedoszły król kompaktów, teraz obalony przez jego brata IV.

Fajny, mały, poręczny, dobry i jasny obiektyw, masa funkcji.

Jeśli mocno zależy ci na wymiennych obiektywach to polecam Sony a6000, body podobne jak RX100 ale ma parę lepszych funkcji no i możesz sobie zmienić obiektyw.
@kj5: @ZaczynamOdNowa: Chwilowo chyba wypada najlepiej Sony, chociaż bokeh mocno średni.
Fuji wizualnie ładniejszy, jednak x100 to stałka, przeskoczyłem na x-t10 z 16-50mm, ale tam już f/3,5-5,6 no i trochę przydrogawy, a pewnie nakręcałbym się na inne szkiełka, a chcę tego uniknąć.
Z drugiej strony wymienna optyka ułatwia życie w przypadku uszkodzenia body. Obiektywy pozostają...
Panasonic DMC-LX100 wciąż wypada dobrze, chociaż w cenie pewnie sporo wideo 4k, do tego najsłabsza
@ZaczynamOdNowa: Wystawiłem lustrzankę i obiektywy na allegro/olxa. Jutro mam dwóch potencjalnych kupujących.

Fuji zajebisty, ale wiem, że teraz nie wystarczała mi 35mm do wszystkiego, więc skreśliłem.
Sony robi świetne wrażenie, niebawem powinien potanieć bo wychodzi IV wersja. Jest zgrabniejszy i ma parę fajnych bajerów, które niekoniecznie będą mi przydatne.

Lumix powinien spełniać wszystkie wymagania, będzie brakował matrycy APS, ale nadrabia wieloma innymi rzeczami. Fajne ma dodatki jak torba czy automatyczna pokrywka.
@Nirguna: 4/3 nie jest jakoś znacznie mniejsze niż APS. Pobawiłem się nim trochę i AF działa fajnie, zoomować można na pierścieniu, ISO 1600 (o ile to faktyczna wartość) z szumami mniejszymi niż w 600d. Przy przy F1.7 z ostrością nie jest rewelacyjnie ale do zaakceptowania. Nie wiem jak sobie radzi w gorszych warunkach oświetleniowych bo nie miałem okazji sprawdzić, ale chyba nie jest źle. Używanego Fuji kupię dużo taniej, a wydaje