Wpis z mikrobloga

Mirki z #serwisrowerowy mam pytanie - coś mi zaczęło chrupać w suporcie przy kręceniu korbą. Mój support to SM-BB52 Hollowtech 2. Da się coś tam wymienić (łożyska?) czy lepiej dać sobie spokój i zamontować nowy? Rower ma niecałe 2k km i takie rzeczy :/

#rower
  • 20
spokojnie mozna samemu wymienic lozyska przy uzyciu wlasnorecznie zrobionej prasy ze sruby/preta gwintowanego i zestawu podkladek i nakrętek. Lozyska kosztują od paru zlotych za chinczyki do kilku dych za porzadne np skf albo fag.
jak nie masz w sobie zylki majsterkowicza to lepiej kup nowy suport.
@jepek: a chrupie przy kręceniu samą korbą czy przy kręceniu pedałem? Miałem podobnie już chciałem zabierać się do rozbierania korby, a okazało się że spd się zabrudził i się tłukł przy kręceniu.
Dzięki, z drugiej strony nic nie widać, po prostu mnie to zastanawiało czy ma to jakiś wpływ na ramę. Nie było żadnego problemu z wkręceniem supportu. Pierwsze 50km już przejechane i wszystko tam ok. Przy okazji zlokalizowałem źródło pozostałych dźwięków - była to niedokręcona kaseta. Dziś na trasie błoga cisza, w końcu! :)
@jepek: suporty HTII z dziwnych powodów potrafią się same poluzować i właśnie tak skrzypią. Kiedyś przejechałem 80km w terenie i koledzy przeklinali mnie, że tak nie przygotowany przyjechałem. Wystarczyło dokręcić jeszcze mocniej i teraz jest spokój.
@zukikiziu: w środku było sporo syfu, ale suport nie wyglądał źle. Wymieniłem go tak czy siak, ale możliwe, że po przeczyszczeniu dałby jeszcze radę. Zastanawia mnie inna kwestia - gdy rozkręciłem fabrycznie zamontowany support, to znalazłem tam tylko jedną podkładkę, gdy w zestawie miałem aż 4. Sprawdziłem w manualu Shimano i zdaje się, że oni zalecają więcej tych podkładek. Zrobiłem jednak tak jak było. Jak Ty robisz?
@jepek: podkładki są tylko dystansowe. Od zabezpieczania są plastikowe osłonki na łożysko. Widać je jak nie masz założonej korby. Shimano nie zaleca wymiany łożysk, da się to zrobić, ale trzeba uważać by nie uszkodzić właśnie tych plastikowych osłonek. Kolega tak już czwarty sezon zmienia łożyska, bo gwint w mufie zerwał i suport osadził na kleju.