Wpis z mikrobloga

No to jeszcze trochę w kontekście #blackout w tym kilka ciekawostek.

URE skontroluje realizację ograniczenia poboru prądu
PSE, ze względu na falę upałów w Polsce, wprowadziły ograniczenia w poborze energii elektrycznej. - Powołałem zespół, który będzie monitorował sytuację - powiedział Maciej Bando, prezes URE.

Na polecenie PSE, który jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności pracy krajowego systemu elektroenergetycznego, odbiorcy energii są zobligowani do przestrzegania wprowadzonych przez PSE ograniczeń w poborze prądu wprowadzonych dzisiaj ze względu na trudną sytuację w krajowym systemie elektroenergetycznym.

(...) - Będziemy konsekwentnie kontrolować stosowanie się odbiorców do wprowadzanych ograniczeń - zapowiedział Maciej Bando, prezes URE. - Powołałem zespół, który będzie monitorował sytuację - dodał prezes URE.

W przypadku niezastosowania się przez odbiorcę do wprowadzonych stopni zasilania Prezes URE może nałożyć na taki podmiot karę w wysokości do 15 proc. przychodu osiągniętego w roku poprzednim (art. 56 ustawy Prawo energetyczne). Regulator będzie także prowadził kontrole dotyczące stosowania wprowadzanych ograniczeń (art. 11 ust. 5 ustawy Prawo energetyczne).

(...) Plany wprowadzania ograniczeń opracowuje i wprowadza operator systemu przesyłowego elektroenergetycznego. Określają one wielkości maksymalnego poboru energii dla poszczególnych odbiorców i stopni zasilania.

Każdy odbiorca informacje o dopuszczalnym maksymalnym ograniczeniu w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej, które zostało ujęte w planach ograniczeń znajdzie w umowie sprzedaży energii elektrycznej lub umowie o świadczenie usług przesyłania lub dystrybucji.


http://energetyka.wnp.pl/ure-skontroluje-realizacje-ograniczenia-poboru-pradu,255299_1_0_0.html

-------------------------------------------------------

Rząd zajmie się wnioskiem dot. dostaw energii we wtorek
We wtorek rząd zajmie się projektem rozporządzenia zatwierdzającym wniosek PSE ws. ograniczeń w dostawach energii z powodu upałów - poinformował w poniedziałek wicepremier, szef MG Janusz Piechociński. Dodał, że rozporządzenie będzie dotyczyło okresu do 30 sierpnia.

(...) PSE podało w komunikacie, że prognozowane zapotrzebowanie na moc w najbliższych dniach szacowane było na poziomie 22 000 - 22 200 MW. Moc osiągalna JWCD (jednostek wytwórczych centralnie dysponowanych) to 25 099 MW. Aktualnie stwierdzone ubytki mocy sięgają powyżej 4 000 MW.


http://energetyka.wnp.pl/rzad-zajmie-sie-wnioskiem-dot-dostaw-energii-we-wtorek,255305_1_0_0.html

-------------------------------------------------------

(...) Poniżej profile zapotrzebowania analogicznych dni sierpniowych (czwartki) z 2014 i 2015 (porównujemy profile zapotrzebowania z takich samych dn,i bo właśnie dzień tygodnia ma znaczenie). Korzystam z uprzejmości stron PSE Operator, z których każdy może dane uzyskać. Profile wyglądają … identycznie poza małym szczegółem – dane ze strony PSE Operator automatycznie skalują osie i tak w 2014 jest na y – 21 000 MW a w 2015 już 22 000 MW. Ponad 1 tys. MW więcej to efekty upałów i zwiększonej konsumpcji w klimatyzacji.

http://konradswirski.blog.tt.com.pl/wp-content/uploads/2015/08/2.png
Czwartek (6.08) w 2015

(...) Według informacji PSE Operator rekordowe zapotrzebowanie w ubiegłym tygodniu sięgało nawet 22 300 MW, a moc dyspozycyjna w rękach operatora to około 25 tys. Jest wiec jeszcze nadwyżka, ale sytuacja po stronie zapotrzebowania utrzymuje się wysoko (z uwagi na kolejne fale upałów) natomiast po stronie wytwarzania należy liczyć się z coraz większymi ubytkami i mniejszą mocą.

Problem elektrowni z wodą to nie tylko problem elektrowni wodnych. Tych ostatnich jest w Polsce mało i już od dłuższego czasu stoją z uwagi na niski poziom wody w rzekach. Niestety wysokie temperatury to także problem elektrowni węglowych, gdzie potrzebujemy wody do chłodzenia kondensatorów (skraplaczy) turbin. Zwiększona temperatura wody chłodzącej (bo woda w rzekach również jest coraz cieplejsza) to już sam w sobie spadek sprawności bloków węglowych (o jakieś 3 punkty procentowe od wartości znamionowych) i spadek samej mocy turbiny (jeśli utrzymać przepływ wody chłodzącej to na razie jakieś 5%). Ale jeśli już pojawiają się kłopoty z ilością wody (i trzeba będzie pompować mniej wody chłodzącej) to moc turbozespołu może spaść nawet o 25% i więcej. A należy się ograniczać, bo pojawiają się problemy ze zrzutem ciepłej wody chłodzącej do ciepłych rzek. Praca elektrowni jest kontrolowana przez pozwolenia środowiskowe i każda elektrownia ma graniczne możliwości lokalnego podgrzania wody (zwykle o 1,5 do 2 C) i graniczną temperaturę jaka może osiągnąć zbiornik wodny. Finalnie – pojawiają się tzw. ubytki mocy (mniejsza zdolność do generowania energii niż wynika to z wartości nominalnych) – przykładowo w koncernie Enea (elektrowni Kozienice) sięgnęło to ostatnio nawet 400 MW. Problem będzie się nawarstwiał bo poziom wody w rzekach spada, wysoka temperatura ogranicza ilość wody chłodzącej, a sytuacja za tydzień lub dwa może być na tyle krytyczna, że nie będzie po prostu technicznych możliwości pobierania wody. Patrząc także na harmonogram remontów – wiele bloków jest odstawionych „na stałe” i trwają tam prace – nie bardzo można czymś te ubytki zastąpić. Stąd też reakcja już „ostatniej linii obrony” – wprowadzenie stopni zasilania i ograniczanie po stronie popytowej.


http://biznesalert.pl/swirski-wrocily-stopnie-zasilania-ograniczenia-w-dostawach-energii-powod-wysoka-temperatura/

#baron24 #energetyka #polska
BaronAlvonPuciPusia - No to jeszcze trochę w kontekście #blackout w tym kilka ciekawo...

źródło: comment_WgLtMNfR0EVWXvZvytADNno0MLJatZLs.jpg

Pobierz
  • 12
@soadfan: Ktoś kradnie prąd po drodze :P

No i chyba w tym temacie pomysł na linie w USA lepszy, bo z tego co pamiętam to u nich straty są sporo mniejsze tylko koszt budowy sieci większy.