Wpis z mikrobloga

Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sposób, ale tkwi w jej istocie, w znacznej mierze stanowi jej istotę. Usiłowanie oddzielenia u nas katolicyzmu od polskości, oderwania narodu od religii i od Kościoła, jest niszczeniem samej istoty narodu.


Napisał Roman Dmowski w 1927. Człowiek który przez większość życia był agnostykiem i nawrócił się dopiero w 1938.

#cytatywielkichludzi #religia #kosciol #ateizm #nacjonalizm
n.....c - > Katolicyzm nie jest dodatkiem do polskości, zabarwieniem jej na pewien sp...

źródło: comment_hbpO0sv2XsZ92xx5E2Cha6zyBJq3ESpb.jpg

Pobierz
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Annak1975: no tak, analogicznie jak lewa strona jara sie Marksem. Potem wydają książkę Pikettiego który w przeciwieństwie do Marksa nie chce niszczyć kapitalizmu tylko go ratować. Łapiesz?
  • Odpowiedz
@Annak1975:
jeśli chodzi o Ruch Narodowy to jest tam taki kocioł poglądów, że wystarczyło by na 3-4 różne partie :D
Ale zawołam @PatologiiZew żeby mnie poprawił jbc bo siedzi w tym bardziej niż ja

a NOP to ostre dziwaki są troche za bardzo faszyzują
  • Odpowiedz
Prawdziwy patriotyzm nigdy nie stara się dążyć do dobrobytu własnego narodu kosztem innych.

@Annak1975: https://en.wikipedia.org/wiki/No_true_Scotsman

Bowiem ostatecznie dotknęłoby to także jego własnego narodu, wyrządzenie krzywdy dotyka obu stron – i agresora, i ofiary.

Zyskiwanie kosztem innych nie sprowadza się tylko do wojny. Poza tym patriota to nie jest ktoś, kto działa obiektywnie dla dobra ojczyzny, lecz w swoim mniemaniu.
  • Odpowiedz