Wpis z mikrobloga

Jest ktoś znający się na #hydraulika i na #cwu ?
Mam gazowy bojler ciepłej wody 50l, przed nim zawór zwrotny i reduktor ciśnienia (teraz zdjęty).
Problem: ciągle kapie z zaworu zwrotnego, reduktor ciśnienia powodował tylko że kapanie było trochę rzadsze.

Co mam zrobić żeby przestało kapać? Czy wystarczyłoby dać gdzieś na ciepłej wodzie (w innym pomieszczeniu) naczynie przeponowe? Jeśli tak to jakie?
#budownictwo
  • 20
  • Odpowiedz
@gumis112211: chodzi o to że ciepła woda się rozszerza o kilka procent i powoduje że zawór zabezpieczający przed ciśnieniem upuszcza wodę, za ścianą mam kuchnię (łazienki nie chcę psuć) w której planuje remont i mógłbym tam dać naczynie przeponowe
  • Odpowiedz
nadmiar Ciśnienia powinien odebrać wodociąg


@qwerty93: Nie ma takiej możliwości. Do przejmowania ciśnienia są naczynia wzbiorcze i reduktory.

Jeśli ci kapie z zaworu zwrotnego to go wymień. Ale wydaje mi się, że mylisz zawór zwrotny z zaworem bezpieczeństwa.
Opcje są dwie:
Twój zawór bezpieczeństwa mógł zarosnąć kamieniem dlatego kapie i trzeba nowy (od tego bym zaczął)
Masz za duże ciśnienie na przyłączu. Wtedy reduktor lub ew. naczynie wzbiorcze jakieś 8l z
  • Odpowiedz
@qwerty93: jakby szło 4 bar to by się zawór ustawiony na 6 nie otwierał to raz,
a dwa masz zawór antyskażeniowy lub izolator przepływu zwrotnego i on sam działa ja zawór zwrotny tylko że wyższej klasy
  • Odpowiedz
@synek_: to jest chyba zawór i zwrotny i zawór bezpieczeństwa, nie wypuszcza wody w drugą stronę, leje się z niego kiedy jest za duże ciśnienie, tak to wygląda:
http://allegro.pl/zawor-bezpieczenstwa-do-bojlera-1-2-i5405272053.html

Ten zawór jest już drugi, od nowości zachowywały się tak samo, troszkę obrósł kamieniem ale jest raczej dobry.

Ciśnienie na przyłączu (bezpośrednio przed tym zaworem zwrotnym) miałem duże ale dokupiłem reduktor ciśnienia ustawiony na jakieś 3-4 bar, efekt był taki że kapało
  • Odpowiedz
@nieLubieRzodkiewki: Chodzi o to, że nie poszalejemy z miejscem bo trochę mało, żeby coś tam więcej dać. Jak będziesz wymieniał to kup zawór SYR 2115 1/2" o nastawie 6bar, będziesz musiał dołozyć jeden trójnik ale miejsce jest. Obawiam się, że ten zawór to trochę kiepskiej jakości jest dlatego cieknie.
  • Odpowiedz
@synek_: teraz kompletnie nie rozumiem ;-) co do tego ma armatura, i tak ciepła woda jest tylko tam gdzie ma być, tak jak chciałbym to zrobić to po prostu - kilkanaście-kilkadziesiąt mililitrów wody wejdzie do naczynia przeponowego i nawet może nie nagrzeje się woda w tym naczyniu.

Właśnie studiuje sobie instrukcje do mojego bojlera:
http://www.ariston.com/pl/media/files/572_Sga%2080-120_80TDX.pdf
w kilku miejscach jest o kapaniu z tego zaworu:

4 Upewnić się, że ciśnienie w instalacji
  • Odpowiedz
@nieLubieRzodkiewki: zapis jest nieprawidłowy tu masz paragraf z Warunków technicznych, obowiązujących przy projektowaniu i wykonaniu instalacji :

§ 114.

1. Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej w budynku, poza hydrantami przeciwpożarowymi, powinno wynosić przed każdym punktem czerpalnym nie mniej niż 0,05 MPa (0,5 bara) i nie więcej niż 0,6 MPa (6 barów).


Jak ci wyżej pisałem, nie zawsze producent wie co pisze. A kapanie jest niedopuszczalne.
  • Odpowiedz