Wpis z mikrobloga

Dla zainteresowanych dodatek do AMA o Finlandii i życiu tutaj

Generalnie chodzi o Święta. Typowo fińskie święto to z pewnością– Juhannus, czyli Noc Świętojańska, tzw. midsummer, jest to najdłuższy dzień w roku, przez cały dzień i noc jest mega jasno, słońce w ogóle nie zachodzi. Data tego Święta jest ruchoma, zawsze to pierwsza sobota po 19.6, piątek czyli dzień poprzedzający święto, jest dniem wolnym jak i sobota (19.6 i 20.6 w tym roku to są dni wolne od pracy).

Jest to dla finów bardzo ważne dwudniowe Święto, w tym roku wigilia tego święta wypadła wczoraj 19.6 i jest dalej obchodzone dzisiaj. Sklepy były wczoraj czynne do 12 rano, po czym wszycy zaczęli świętowanie. Finowie mają to do siebie, że jeśli sklep ma być nieczynny chociaż przez 2 dni, obowiązkowo robią wielkie zapasy do domu czy na wyjazd - najczęściej na liście zakupów mają jedzenie i alkohol. Z racji, że tutaj w spożywczakach nie kupimy mocniejszego alkoholu (piwa itp. tylko do 4,6% są sprzedawane w zwyczajnych sklepach), sklepy sieci Alko pękają w szwach od rana do wieczora, w to święto finowie nie odmawiają sobie przyjemności. Jest ono motzno oblewane.

Wielka część finów z okazji tego święta wyjeżdża do swoich domków letnich, zazwyczaj mają je w lasach lub nad jeziorem. Tradycją jest palenie dużych ognisk, no i obowiązkowa sauna. Grillowanie i spożywanie alkoholu z tego co ja zauważyłam, jest bardzo popularne. Niestety, niesie się za tym wiele nieprzyjemnych sytuacji - duża ilość ludzi porwana przez zabawę, wybierając się nad wodę, popływać, traci życie tonąc lub w dziwnych wypadkach. Dochodzi też do sporej ilości wypadków samochodowych i innych... Co roku w gazetach można przeczytać ile ofiar zabrała Noc Świętojańska i są to dość duże liczby.


Załączam parę zdjęć z moich wczorajszych obchodów Juhannusa, dało radę bez kaca :D
Widoki miałam takie, jesteśmy tutaj razem z chłopakiem na ogródku jego rodziców
Blisko natury
( ͡° ͜ʖ ͡°)
Grill obowiązkowy
Pojedzone. - na zdjęciu warzywa, tofu i grecki ser halloum oraz wyśmienite polskie ogórasy :P
Trunki takie
Deser - lody tofu na spróbowanie po raz 1, bezmleczne, ale całkiem okej.
Sauna
Finowie na łódce


  • 3