Wpis z mikrobloga

Kopia mojego postu z FB. Link na dole. Wyniki oczywiście umieściłbym też tu, ale musi być ich na tyle, żeby móc coś stwierdzić.

Proszę Was o pomoc - znajomych i nieznajomych - bo ciężko mi znaleźć wiarygodne źródła. Proszę także o udostępnianie postu i poproszenie Waszych znajomych o pomoc.

1) Czy "jajko usmażone tak, że wokół żółtka jest obwódka ściętego białka" nazywacie (lub słyszycie wśród autochtonów/miejscowych; możecie udzielić kilku odpowiedzi):
a) jajko smażone
b) jajko sadzone
c) inaczej (jeśli tak, to jak)
2) W jakim regionie (albo miejscowości) tak się mówi. Jeśli widzicie już swoją miejscowość w odpowiedziach, to kolejne odpowiedzi się bardzo przydadzą.

Szczegóły poniżej.

Chciałbym zbadać zasięg regionalizmu. Prosiłbym przede wszystkim o region lub nazwę miejscowości, gdzie słyszeliście jedną z wymienionych w pytaniu wersji. Ważne jest nie to, gdzie teraz mieszkacie, ale gdzie się nauczyliście danego wyrażenia, np. miejscowość lub region, z którego pochodzicie.

Projekt nie jest stricte naukowy, bo nie mam na tyle wiedzy, żeby w pełni zachować metodologię w badaniu językowym. Jest to projekt niekomercyjny, wyniki zostaną opublikowane na wolnej licencji (CC-BY-SA, MIT, LGPL itd.), więc każdy będzie mógł z nich do woli korzystać.

Jeśli będzie dostatecznie dużo odpowiedzi, dane naniosę na mapę. Wynik udostępnię pod tymi samymi tagami, jak ten post, a dla osób chcących dostać wyniki, prześlę je osobiście. Proszę o jakąś krótką notkę, jeśli chcecie je dostać "do rąk własnych". Wystarczy "wynik" albo coś, żebym umiał rozpoznać.

Sam będę dodawał w komentarzach odpowiedzi, jeśli uzyskam je poza Facebookiem.

#pytanie #polszczyzna #kuchnia #ankieta #badanie #polska #nocnazmiana
  • 3