Wpis z mikrobloga

Zwykły praktykant w ZMR
Karetka: podstawowa. godzina 17.30
Karta:Bóle w klatce,ból głowy,alkoholizm,nielogiczny, pacjent 65 lat
Wyjazd: Blok,7 piętro w mieszkanie w remoncie. Pacjent leży na kocu na podłodze .Kobieta krzyczy ze jej mąż jęczy ze go boli klatka i głowa. Mówi tez ze mąż pije. W domu jest jeszcze synowa. Kierownik zbiera wywiad, okazuje się ze mąż to alkoholik który w nocy wrócił z jakiejś popijawy i tak zasnął sobie na podłodze to go żona ani nikt nie dotykał.JAK NIKT GO NIE DOTYKAŁ?? LEŻY TAK PRAWIE 20 H!! ABC spoko.Sprawdzam ciśnienie(140/70), kierowca pomaga mi z monitorem i robimy ekg. Wychodzi w porządku. Pacjent nie może ruszyć prawą nogą ani prawą ręką. Brak odruchu podeszwowego na tej nodze, potem wychodzi objaw babińskiego.Matka krzyczy,że pewnie to od spania na tej stronie tyle czasu (ta jasne). Pacjent patrzy się ciągle w lewo, czoło nierówno zmarszczone ale kącik ust nie opada.Mówimy ze mąż prawdopodobnie przeszedł udar w nocy. Dobra szybkie wkłucie i do szpitala. Bierzemy go na kocyk i do windy 2x2 m. Musieliśmy go praktycznie postawić do pionu...Na dole dzieciaki pomagają otworzyć tylne drzwi od karety, wsadzamy go i jedziemy na SOR. Gość jednak miał udar a rodzina pluje sobie w twarz, bo można było uniknąć takiego ostrego stanu. #999 #ratownictwo
  • 16
  • Odpowiedz
@wonsz_smieszek: objaw babińskiego jest jak paluch idzie do góry a pozostałe się zginają w dół i jest patologią (u małych dzieci patologią nie jest). Prawidłowy odruch podeszwowy to jak się wszystkie palce zginają w dół, no wiecie, przetestujcie u siebie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Vitru: @jawor44: ok, dzięki, pewnie jakieś zamieszanie jest terminologiczne, nieraz słyszałem wręcz o "odruchu podeszwowym Babińskiego" - domyślam się, że miało to być tożsame z objawem Babińskiego. O tym, że jest patologiczny oczywiście wiem.
  • Odpowiedz
@mojemacki: jak to robisz mimowolnie, kiedy ktos drażni podeszwę stopy(np. przejeżdżając po niej palcem). Swiadczy to o uszkodzeniu gornego neurona ruchowego w osrodkowym ukladzie nerwowym, jesli dobrze pamietam.
  • Odpowiedz