Wpis z mikrobloga

Mirki, zagadka dla Was: co to za przelatujący obiekt, który udało mi się uchwycić na zdjęciu?
Zdjęcie wykonane dzisiaj, ok 23:20, w okolicach Mińska Mazowieckiego, czas naswietlania 30s (dlatego nie cały ruch jest uchwycony).
Nagradzam plusami i obserwacją profilu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przyznam szczerze, że ja pojęcia nie mam co to za satelita, Stellarium trochę mi wariuje, dlatego będę musiał weryfikować Wasze odpowiedzi.
Pozdro:)
#wykopowezabawy #astronomia #zdjecia #niebo #fotografia
Pobierz ManTaQue - Mirki, zagadka dla Was: co to za przelatujący obiekt, który udało mi się u...
źródło: comment_g0mo1tdnJ6ORcHdGBRO2FG5Qf18DGj1r.jpg
  • 16
@Arkolita: Niebo się dla mnie zatrzymało ;) przesunięcie jest, choć małe i dlatego słabo widoczne (powiększ zdjęcie)

@Elthiryel: właśnie
@Konduktor: dzięki kumplu ale wg moich danych ISS leciałoby tutaj na ujęciu z prawej na lewo i niżej niz udało mi się złapać. Prezentowany obiekt poruszał się z lewej do prawej strony zdjęcia.
@ManTaQue: Sprawdziłem jeszcze na Stellarium dla Mińska Mazowieckiego i jedyne co mi pasuje to satelita ERS-2, który w zenicie powinien mieć jasność ok. 2 mag. Tylko coś położenie względem Wielkiego Wozu mi nie pasuje. :/
@wonsz_smieszek: satelita szpiegowski;) trochę saletry się używało ostatnio, więc może podpadłem na jakąś czarną listę;)
@AstroMat: @Elthiryel: szukam dalej, zainstalowałem sobie Orbitrona, pytanie tylko, czy pokazuje poprawne dane. Jeżeli tak, to mam z kilkunastu kandydatów :/ Wrzucę jeszcze tę zagadkę na reddit, może oni coś poradzą;) W sumie obiekt był dość jasny (choć może nie dość na ISS), na pewno nie samolot;)

Poniżej kilka satelit, które sobie wypisałem:
COSMOS
@ManTaQue: Ja sprawdzałem przeloty wszystkich satelit o jasności <5m na heavens-above od 23:00 do 23:40 (ustawiłem lokację na MM), i było tego sporo, tyle że większość w tych okolicach przelatywała od prawej do lewej, a jak już coś było w drugą stronę to nie w tym miejscu nieba (orientowałem się po Wielkim Wozie i Arkturze). Sprawdzałem też listę flar Iridium i nic w tym miejscu i tej porze nie było. Na