Wpis z mikrobloga

Czy mógłby mi ktoś podać, jakie są całkowite koszty uzyskania licencji szybowcowej? Kurs teoretyczny, praktyczny, wymagane loty, opłaty za egzamin itp itd. Zmieszczę się w 5k? Pewnie zależy to jeszcze od regionu Polski, więc piszcie też miasto/lotnisko/aeroklub.
Z góry wielkie dzięki.

#kiciochpyta #lotnictwo #szybowce
  • 4
  • Odpowiedz
@tbkAA: Na 99% się nie zmieścisz. W niektórych aeroklubach sama podstawówka za wyciągarką kosztuje ok 5k. Z tego co wiem to w miarę najtaniej jest we Włocławku. Całkowity koszt licencji to będzie ok 10k. Po zrobieniu podstawówki już praktycznie płacisz za to co wylatasz .
  • Odpowiedz
@tbkAA: Ile masz lat? W zalezności od wieku masz różne ceny (wiadomo, młodsi mają taniej).
Ogólnie tu masz nasz cennik, jeśli masz do 25 lat to koszty rozkładają się mniej więcej tak (ceny z mojego aeroklubu):
-szkolenie teoretyczne 690zł
-szkolenie praktyczne podstawowe 3800zł (do 18rż 3000zł) - szkolenie za wyciągarką
-badania wstępne zależą od miejsca gdzie je robisz, ale ok 300-400 zł (musisz zrobić tzn drugą klasę, a nie wiem jak jest dokładnie z kosztami w tym
  • Odpowiedz
@Mike767er: Niestety 25 rok życia już za mną. Dużo drożej wyjdzie od podanych przez ciebie kosztów? I czym tak naprawdę po tej "podstawówce" dysponuję? Rozumiem, że w przyszłości jako członek aeroklubu po przybyciu na lotnisko szybowiec na lot ot tak dla siebie mogę wziąć dopiero mając licencję?

Wiem, że informacje te są zapewne łatwo dostępne w Internecie, ale gdybyś miał chwilę na odpisanie to z góry wielkie dzięki!
  • Odpowiedz
@tbkAA: Spoko, napiszę dla jasności, bo czasami ludzie nie są doinformowani i czują się oszukani.
Cennik masz tutaj, masz rozpiskę jak wygląda to cenowo w zależności od wieku link. Nie jest to jakaś kosmiczna różnica.

Po podstawówce masz tzw trzecią klasę szybowcową, odbywasz podczas niej 10 lotów samodzielnych i świadczy to o tym, że umiesz wystartować, wylądować i przy okazji się nie zabić. Jeśli latasz na bieżąco i jesteś
  • Odpowiedz