Wpis z mikrobloga

Demitologizacja jowów odcinek 1

Mit:

Wszystkie państwa rozwinięte posługują się ordynacją jednomandatową.

źródło

Rzeczywistość:
Powszechnie stosowanym wskaźnikiem określającym na jakim stadium rozwoju znajduje się dane państwo jest HDI. Wg tego wskaźnika:
- 49 państw świata uznawanych jest za bardzo wysoko rozwinięte,
- 51 za wysoko rozwinięte,
- 41 za średnio rozwinięte,
- 42 za słabo rozwinięte.
źródło
Spójrzmy tylko na tą pierwszą grupę – w końcu do nich się przyrównujemy (chociaż sami do tej grupy należymy, ale to szczegół ;) ).
Na liście państw bardzo wysoko rozwiniętych pozwoliłem sobie zaznaczyć te, w których stosowana jest ordynacja jednomandatowa. Oto jak wygląda taka tabela:

http://s13.postimg.org/yby04f2yv/jowjowjow.jpg

Jak widać na 49 bardzo wysoko rozwiniętych państw tylko 7 (no, powiedzmy, że 8, albo nawet 9 bo może jakieś pominąłem - sprawdzałem na szybko), a więc jakieś 14-18% stosuje ordynację jednomandatową. Nie jest to nawet blisko jednej czwartej, a co dopiero mówić o wszystkich.
I tyle w tym temacie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)-

http://static.tvtropes.org/pmwiki/pub/images/Myth_busted_6719.jpg

inb4 jakiś mądrala wyskoczy, że bronię obecnego systemu.
Nie, nie bronię go! Uważam po prostu, że w debacie o tak ważnej kwestii jak ordynacja wyborcza, nie ma miejsca na mity i myślenie życzeniowe.

Dziękuję za uwagę. ( ͡º ͜ʖ͡º)

#jow #kukiz #4kuce #4konserwy #neuropa #wybory
  • 20
@xvovx: myślę, że systemy mieszane też powinny się pojawić (np. Niemcy, Japonia), bo z takiego komentarza można wywnioskować, ze JOWy są tylko w tych ~8 krajach, co nie jest do końca prawdą, jeżeli w kraju X połowa posłów jest wybierana w JOWach. Dałoby to lepszy obraz.
bronię obecnego systemu.


@xvovx: Mimo wszystko dzisiejszy system jest o lepszy niż JOW. Gdyby usunąć próg wyborczy/ustalić go na logicznym poziomie(czyli tyle, żeby krowin mógł wejść do sejmu ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) i zniszczyć finansowanie partii z kieszeni podatnika.
@mrbungle:

Dodać mieszane powiadasz? Wprawdzie co do zasady system mieszany nie jest systemem jednomandatowym, ale niech ci będzie. xD
No to mamy taki oto obraz (na czerwono jowy, na niebiesko różne mieszane):

http://s10.postimg.org/mk1wmdzkp/jowjowjow2.jpg

Z 7 zrobiło się 14 - czyli około 30%. Więc jakieś 2/3 bardzo wysoko rozwiniętych państw nie stosuje jowów.

@NoLajf:

istnienia jowów z poziomem rozwoju.


Kurde, człowieku czytaj ty ze zrozumieniem! Ja tylko na podstawie danych ONZ
@xvovx:

Dodać mieszane powiadasz? Wprawdzie co do zasady system mieszany nie jest systemem jednomandatowym, ale niech ci będzie. xD

No to mamy taki oto obraz (na czerwono jowy, na niebiesko różne mieszane):

http://s10.postimg.org/mk1wmdzkp/jowjowjow2.jpg

Z 7 zrobiło się 14 - czyli około 30%. Więc jakieś 2/3 bardzo wysoko rozwiniętych państw nie stosuje jowów.


Nie mam czasu sprawdzać wszystkiego, ale Włochy to chyba system mieszany?
Faktycznie, Liechtenstein z populacją 35tys ludzi nie ma
@mrbungle:

Nie mam czasu sprawdzać wszystkiego, ale Włochy to chyba system mieszany?


Nie, Włochy to system proporcjonalny z listami partyjnymi.

Faktycznie, Liechtenstein z populacją 35tys ludzi nie ma JOW - szok . Nie wspominam nawet o Brunei czy Luksemburgu.


A co to ma do rzeczy? Są pastwami bardzo wysoko rozwiniętymi, a nie mają jowów - samo ich istnienie przeczy teoriom głoszonym z takim przekonaniem przez Kukiza.

Wyszła z tego bardziej karykatura
@xvovx: wiesz, nie jestem rzecznikiem Kukiza. Nie wiem jaką definicję państwa rozwiniętego miał na myśli Kukiz - może powinieneś był go zapytać zamiast wybrać sobie samemu wskaźnik z wikipedii i do niego dorobić całą teorię?
Bo cała Twoja krytyka opiera się o wskaźnik i listę, o której Kukiz nigdy nie mówił. Gdyby powiedział "wszystkie państwa rozwinięte wg wskaźnika HDI" to nie byłoby tematu. Ale to nie ekonomista.

Nie zmienia to oczywiście
@mrbungle:

może powinieneś był go zapytać zamiast wybrać sobie samemu wskaźnik z wikipedii i do niego dorobić całą teorię?


Miałem zamiar go zapytać, ale niestety nie zaszczycił nas swoim przedwyborczym AMA.
A co do wskaźnika HDI, to nie jest jakiś pospolity "wskaźnik z wikipedii", tylko wskaźnik opracowany przez ONZ właśnie w celu porównywania rozwoju państw. Jest on powszechnie stosowany w analizach, raportach, artykułach, pracach naukowych itp. Nikt poważny go nie kwestionuje
@xvovx: Mówię o normalnych ludziach a nie ekonomistach. Dawno temu studiowałem parę lat ekonomię i nie znam wskaźnika HDI, bo się tym aż tak bardzo nie interesuję (i zawodowo nie mam związku z ekonomią).
Nie podważam tego wskaźnika w żaden sposób, mówię tylko, że "normalny" człowiek nie operuje w mowie potocznej wskaźnikami HDI, tylko jak mówi "państwa rozwinięte" to ma zwykle na myśli np. "bogatsze" państwa zachodnie. W kontekście Polski i
bo jaki sens miałyby JOWy w księstwie Liechtenstein, którego populacja jest w okolicach małego miasta w Polsce?


@mrbungle:

Ale wśród mikropaństw też są takie co mają jowy. Np. Wyspy Marshalla, Antigua i Barbuda, Grenada - wszystkie poniżej 100 tys. mieszkańców a mają jowy. ;)
Więc jakby Liechtenstein miał, to mnie by to szczególnie nie dziwiło.

Nie zapominaj, że nie "obalasz" słów jakiegoś gościa z CAS czy nie wiem, pracownika banku centralnego.
@xvovx: Mylisz jakieś zdanie Kukiza z sensem powstania JOWów, chodzi o to że nie mamy własnej elity jest tylko przefarbowana postkomuna z nieformalnym powiązaniem z PO. O to w tym chodzi żeby można było wybrać i rozliczyć ludzi którzy teraz czują się bezkarnie w obecnej ordynacji.
Mozna dyskutować jak będzie to wyglądać, osobiście nie chciałbym modelu brytyjskiego.