Wpis z mikrobloga

@sortris: z tych gier grałem tylko w grę o tron, 7 cudów świata i battlestara.

Najbardziej mi podeszła ta ostatnia. Mega długa rozgrywka, graliśmy w 6 osób, ponad 3 godziny, a nie byliśmy nawet w połowie :> polega ona na tym, że masz załogę statku kosmicznego, każdy ma jakąś funkcję np. pilot myśliwców, admirał floty, prezydent, jakiś inżynier itp. Wśród was ukrywa się jeden/dwóch obcych, którzy sabotują całą wyprawę. :> Nie
7 cudów świata jest stosunkowo szybkie, jakieś 40 minut. Masz jakieś miasto powiedzmy ateny i handlujesz z sąsiadami. Budujesz budynki, które dają ci surowce, armie itp. są 3 rundy, na koniec się podlicza punkty i tyle. Gra jest ok, ale jak na moje do pogrania kilka razy i odstawienia na półkę. Rozgrywka w 4 osoby jest ok.


@n0rex: brzmi bardzo podobnie do gry Osadnicy: Narodziny Imperium. Możesz porównać? Grałeś?
@sortris: hmm nie grałem w osadników, ale z tego co widzę to osadnicy bardziej przypominają puerto rico, czy agricole, niż 7 cudów. W 7 cudach masz wspomniane już 3 tury. Masz 3 talie kart na każdą turę.
W pierwszej turze budynki są tanie, zazwyczaj można je wybudować z posiadanych na starcie surowców(w następnych są już droższe, ale dają większe bonusy), bądź są darmowe (zależy od miasta startowego) Na początku tury dostajesz
@sortris: 7 Cudów Świata najbardziej przypomina Pośród Gwiazd od Portalu. Cumpel @n0rex chyba natomiast myli Osadników: NI z Osadnikami z Catanu.

Z tych gier, które są na stronie CDP brałbym 7 Cudów Świata, Szoguna i Pory Roku (niekoniecznie w tej kolejności). Battlestar najlepiej chodzi na 5-7 osób, a na mniej niż 4 to w ogóle bez sensu.

Moim faworytem z tej grupy są Pory Roku zdecydowanie. Gra w trochę baśniowym klimacie,
@sortris: Jeśli masz 4 osoby do gry, to ja zdecydowanie polecam 7 cudów świata (duża zaleta - można grać od 2 do 7 osób, przy czym wariant dla 2 osób jest dodany nieco na siłę, ale dobrze że jest w ogóle). Największą zaletą tej gry, o której chyba nikt wcześniej nie wspomniał jest to, że wszyscy w niej grają naraz i nikt się nie nudzi!

Na początku każdej ery każdy dostaje
@sortris:
W zbyt wiele stąd nie grałem, ale mogę polecić alchemików, sam posiadam i jestem zadowolony. Sporo myślenia, zdarzają się przerwy gdy ktoś skanuje karty czy wykonuje swoje czynności, ale są raczej krótkie i nie przeszkadzają. Rozgrywka sama w sobie trwa sporo, jakieś 2 godziny i na początku jest skomplikowana. Po 2-3 partiach gdy każdy wie co robić jest nieco lepiej. Do tej gry przyda się też sporo miejsca, jest mnóstwo