Wpis z mikrobloga

Rubinki,
Jaką książkę polecacie na start z Ruby (bawiłem się z tryruby.org i rails for zombies).
Czego warto uczyć się równolegle (ogarniam html 5, css 3), z JS, jQuery, tworzenia grafik leżę na ziemi kopany przez bandę murzynów.
Skąd można wziąć pomysły na projekty, aby zapoznać się z językiem w praktyce?

#ruby #rails #programowanie
  • 10
@Hoggie: możesz spróbować z Agile Web Development with Rails (warto zwrócić uwagę na najnowsze wydanie), ale ogólnie to najlpiej szukać w internetach informacji

pomysły jw. - z głowy

nie musisz być backendowcem i grafikiem jednocześnie. Naucz się cięcia szablonów do html/css/js i bootstrapa i wystarczy
@KrzysztofKrawczyk Panie Krzysztofie, zaskoczony jestem odpowiedzią od tak znakomitej persony :)
A nie warto nauczyć się najpierw samego Ruby? Czy framework RoR pozwala na korzystanie ze wszystkich funkcji języka?
@Hoggie: Znasz już podstawy z Rails for Zombies to nie trac czasu na kolejne suche tutoriale tylko stworz cos wlasnego, jesli nie masz pomyslow, to zrob np kopie wykopu czy twitter'a ;) Bootstrap'a ogarnij i jQuery i mozesz robic swietne serwisy w na prawde krótkim czasie. Powodzenia!
Panie Krzysztofie, zaskoczony jestem odpowiedzią od tak znakomitej persony :)


@Hoggie: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A nie warto nauczyć się najpierw samego Ruby? Czy framework RoR pozwala na korzystanie ze wszystkich funkcji języka?


Jeśli znasz już podstawy Ruby'ego i podstawy RoR, to myślę, że możesz równolegle bawić się frameworkiem i zwiększać wiedzę o samym języku. Z czasem tak czy inaczej wyjdzie, że poznasz nowe rzeczy automatycznie. Tak
Trochę się może spóxniłem, ale robiłem te cztery lata w Railsach to może coś przydatnego dopowiem.

@Hoggie: do robienia stron w Railsach tak naprawdę nie potrzebujesz umieć więcej Ruby niż podstawowa wiedza co to obiekt i umiejętność sprawdzenia w dokumentacji Enumerable jaka aktualnie kombinacja funkcji zip, filter, map i fold (modulo dziwne rubiowe nazewnictwo filter i fold) jest Ci aktualnie potrzebne - reszta to poszukiwanie odpowiedniej biblioteki (aka.
@Hoggie: a, byłbym zapomniał - ogarnij Linuksy. Nikt normalny nie stawia strony w Ruby na serwerze Windowsowym, więc warto by było developować w tym samym środkowisku i przyzwyczajać się do niego, zwłaszcza że często gęsto Rubiowcy sami muszą trochę adminować.
Poza tym historycznie Ruby/Rails ssało na Windowsach mocno. Teraz może jest lepiej, ale to jeszczenie powód, żeby nie korzystać z Jedynego Słusznego Systemu Operacyjnego P ;
Jak coś to polecam ten
@jaen: Nie wiem czy do końca mogę się zgodzić co do przydatności Ruby. Ogarniam sobie RoR od jakiegoś już czasu i właśnie często zauważam do tej pory, że blokują mnie właśnie braki w samym Rubym. Zmusza mnie to do częstego googlowania nawet trywialnych problemów.
W ogóle możesz może polecić jakieś dobre materiały do łączenia RoR z frameworkami typu React/Backbone/Knockout/Ember/Angular?

Aha, jeszcze. Czy wszyscy obecnie piszą jako TDD? Chyba największą bolączką dla
@rskk: no nie mówię, że nie jest przydatne, ale podstawy Railsów (powiedzmy poziom Agile Web Development with Rails mniej więcej) i kilka pierwszych projektów do nauki można ogarnąć naprawdę znając Ruby na poziomie "jak stworzyć klasę" i "jak korzystać z Enumerable", a resztę rzeczy robić na zasadzie "monkey see, monkey do". A jak już się umie podstawy Railsów to wtedy można zająć się dokładniej Ruby czy to doszkalając się w