Wpis z mikrobloga

Dlaczego należy zmienić konstytucjęm, aby wprowadzić JOW-y.
Pozwalam sobie wkleić na mirko mój komentarz stąd, żeby więcej ludzi zobaczyło.

Artykuł 96 stanowi że:

Art. 96.

Sejm składa się z 460 posłów.

Wybory do Sejmu są powszechne, równe, bezpośrednie i proporcjonalne oraz odbywają się w głosowaniu tajnym.

Są to wybory pięcioprzymiotnikowe. Zgodnie z polską konstytucją system głosowania musi spełniać te pięć warunków.

JOWy zaliczają się do systemu głosowań, które są trzyprzymiotnikowe. JOWy są ordynacją wyborczą, która jest powszechna, bezpośrednia i tajna. Ta ordynacja nie jest proporcjonalna i równa.

Proporcjonalność
Zgodnie z Konstytucją wybory do niższej izby (sejmu) muszą być proporcjonalne. Rozkład mandatów, pomijając próg wyborczy, musi przekładać się na preferencje wyborcze społeczeństwa. Partia zdobywająca dany procent głosów w wyborach ma mieć taki sam procent mandatów w sejmie.
Obecna ordynacja spełnia ten warunek. JOW-y nie spełniają tego warunku; na przykładzie ostatcnich wyborów do parlamenty UK: Partia UKIP dostało 13% głosów, zdobywszy tylko 1 mandat. W systemie proporcjonalnym 13% poparcia nierówna się 1 mandatowi, a 13 procentom mandatów w parlamencie czy konkretnej izbie. Okręgi jednomandatowe nie spełniają tej zasady.

Żądana przez Kukiza zmiana Konstytycji RP nie jest jego odrebnym postulatem, ale jest ona wiążąca dla wprowadzenia nieproporcjonalnej ordynacji wyborczej, którą są JOWy.

Dla porównania wybory do senatu nie muszą być proporcjonalne.

Art. 97.

Senat składa się ze 100 senatorów.

Wybory do Senatu są powszechne, bezpośrednie i odbywają się w głosowaniu tajnym.


O równości mi się nie chcę pisać. Sam tej zasady, a nawet jej braku, w kontekscie JOW do końca nie rozumiem.

Warto dodać, jak zauważył @TenebrosuS, że 'nie można 6 miesięcy przed jakimiś wyborami zmieniać kodeksu wyborczego'.

Proszę mnie poprawić, jeżeli gdzieś piszę nieprawdę, a moge to robić bo jest to wiedza podstawowa wyniesiona z WOSu z gimnazjum i zasadniczej.

#wybory #kukiz #nowaordynacja #jow
  • 14
@madridista1400: Tylko, że nie wiedzieliśmy rano tego co wiemy teraz. Poszedł wniosek o referendum do Senatu i jeśli dzisiaj w nocy, albo jutro nie zostanie przepchnięta ustawa o zmianie konstytucji przez Sejm(a nie zostanie na bank), to jeśli za tydzień Senat przyklepie referendum to będzie za późno najprawdopodobniej i będzie delikt :P Tak wynika z terminarzy Sejmu i Senatu.
@madridista1400: No ja też tego rano nie wiedziałem, a nie sądziłem że ci kretyni w PO nie skonsultują tego z jakimś prawnikiem skoro mają ich pełno dookoła. http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/PorzadekObrad.xsp?documentId=D0C2FA4487C82291C1257D43003716E1 Aktualne posiedzenie, które kończy się jutro. Borusewicz powiedział, że Senat będzie głosował za tydzień(musi w ciągu 14 dni poddać pod głosowanie zarządzenie referendum), a następne zaplanowane posiedzenie Sejmu jest 26/27 maja. Da się teoretycznie zrobić jeszcze myk z niepublikowaniem dzienników urzędowych, ale to