Wpis z mikrobloga

Już niedługo wybory prezydenckie. W chwili wytchnienia od polaryzacji poglądów przyjrzyjmy się temu urzędowi z nieco innej strony. Nie o kompetencjach tutaj mowa a o budynkach, które będą do dyspozycji przyszłego prezydenta.
Pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Gabriel Narutowicz (Mała Konstytucja z 1919 roku nie przewidywała urzędu Prezydenta Polski a Tymczasowego Naczelnika Państwa / Naczelnika Państwa. Dopiero Konstytucja marcowa z 1921 roku utworzyła to stanowisko) urzędował w Belwederze. XVII-wieczna willa Krzysztofa Zygmunta Paca, kanclerza wielkiego litewskiego została prawdopodobnie przebudowana ze starszego obiektu na skarpie wiślanej. Nazwa pałacu pochodzi od pięknego widoku (bel vedere po włosku to ładny widok). W trakcie powstania listopadowego Polacy dokonali na pałac szturmu. Niestety Konstanty Pawłowicz Romanow, następca tronu rosyjskiego zbiegł w kobiecym przebraniu. Budynek gościł również Adolfa Hitlera podczas jego jedynej wizycie w Warszawie. Zwiedził on wtedy gabinet Józefa Piłsudskiego. Pod tym linkiem można zobaczyć wnętrza pałacu:
Belweder
Znajdziemy w nim salę marmurową, salę lustrzaną, salę łowiecką, salę pompejańska - najbardziej reprezentatywną, kaplicę, gabinet Piłsudskiego, salonik oraz pokój adiutanta.
W 1994 roku Lech Wałęsa przeniósł siedzibę prezydencką do dzisiejszego Pałacu Prezydenckiego. Po wyborze na prezydenta Bronisława Komorowskiego ogłoszono, że zamieszka on w Belwederze a pracować będzie w Pałacu Prezydenckim.
Projektantem dzisiejszego Pałacu Prezydenckiego był najprawdopodobniej Constantino Tencalla – ówczesny nadworny architekt króla Władysława IV, autor m.in. kolumny Zygmunta. Prace rozpoczęły się w 1643 roku. Pałac miał służyć hetmanowi wielkiemu koronnemu Stanisławowi Koniecpolskiemu. Niestety, zmarł on w trakcie a prace dokończył jego syn Aleksander. W trakcie potopu szwedzkiego pałac, jak i większość Polski, został ograbiony i zdewastowany. Następnie pałac znalazł się w posiadaniu Jerzego Sebastiana Lubomirskiego, który szybko sprzedał posiadłość w ręce Radziwiłłów. Za ich czasów pałac był niejednokrotnie przebudowywany. W 1705 mieszkał tu król polski Stanisław Leszczyński, a w 1707 zatrzymał się tutaj car Piotr Wielki. Najciekawszym posiadaczem pałacu był Karol Stanisław II Radziwiłł, zwanym również Panie Kochanku. Był to jeden z najzamożniejszych ludzi w całej Europie.
Od 1773 roku odbywały się tutaj posiedzenia delegacji wyłonionej przez Sejm Rozbiorowy, która przygotowała traktat I rozbioru Polski. Natomiast w czasie Sejmu Czteroletniego pałac był siedzibą Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. W XIX wieku w gmachu gościli Napoleon Bonaparte oraz Aleksander I. W 1818 roku odbył się natomiast w Pałacu Prezydenckim pierwszy publiczny koncert 8-letniego Fryderyka Chopina.
W 1818 roku został odkupiony przez rząd Królestwa Polskiego. Gruntownie przebudowany budynek zaczęto nazywać Pałacem Namiestnikowskim. W 1852 roku poszło do pożaru, który strawił znaczną część budowli. Odbudowa trwała 4 lata.
W okresie międzywojennym pałac ponownie przebudowano według projektu Mariana Lalewicza i stał się on oficjalną siedzibą premiera i rządu. Od tej pory zwany był Pałacem Rady Ministrów. W trakcie okupacji niemieckiej gmach został przebudowany w Deutsches Haus czyli niemiecką placówkę społeczno-kulturalną. W byłym Pałacu Rady Ministrów umieszczono kasyno i restaurację.
Cała zawierucha wojenna nie uszkodził pałacu, a tuż po niej przejęła go Rada Ministrów. Gmach ponownie przeszedł przebudowę, a w jego wnętrzach podpisano Układ Warszawski.
W 1990 roku rozpoczął się 4-letni remont po czym stał się główną siedzibą prezydentów. Podpisano tutaj Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej w 1997 roku, ratyfikowano akt przystąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej.
Tutaj możecie obejrzeć wnętrza Pałacu Prezydenckiego:
Pałac Prezydencki
Jednak to nie koniec gmachów, którymi dysponuje nasz Prezydent. Do jego dyspozycji pozostają :
Pałacyk myśliwski arcyksięcia cieszyńskiego Fryderyka Habsburga z roku 1906, zwanego dzisiaj zamkiem Prezydenta RP w Wiśle
Zamek Prezydenta w Wiśle
Dworek Prezydenta RP w Ciechocinku
Prezydencki ośrodek na Mierzei Helskiej
Rezydencja Prezydenta RP „Promnik” w Rudzie Tarnowskiej
Willa Prezydenta RP w Klarysewie
Siedziba Kancelarii Prezydenta w dawnym gmachu Izby Przemysłowo-Handlowej
Kancelaria Prezydenta RP

Na zdjęciu Pałac Prezydencki z pomnikiem Iwana Paskiewicza, namiestnika Królestwa Polskiego.

#ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #historia #prezydent #ciekawostkidavida
źródło: comment_vcQuc9A8JCTtcjFyznurHn9drY8GYV9e.jpg
  • 2
Pierwszy Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Gabriel Narutowicz (Mała Konstytucja z 1919 roku nie przewidywała urzędu Prezydenta Polski a Tymczasowego Naczelnika Państwa / Naczelnika Państwa. Dopiero Konstytucja marcowa z 1921 roku utworzyła to stanowisko) urzędował w Belwederze.


@Davidkom: "urzędował" ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) (,)