Wpis z mikrobloga

Cześć mirki!
Chciałbym was zapytać i prosić o poradę. Mam komputer dell Optiplex 3020 i chciałbym podłączyć do niego moją grafikę - HD6770. Potrzebuje ona zasilania 6 pinową wtyczką z zasilacza. Niestety Dell nie posiada takiej wtyczki, więc chciałem podłączyć do niego drugi zasilacz i nim zasilić kartę. Chciałem połączyć masy zasilaczy i przewody, za pomocą których zasilacz jest uruchamiany. Odkryłem, że Dell zasilany jest w bardzo dziwny sposób, bo 8 pinową wtyczką podpisaną jako ATX (na zdjęciu). Wiecie co to takiego? Macie do tego jakiś pinout? Ja nie znalazłem. Po mierzeniu napięć wyszło, że 2 i 3 (czarne) pin to masy, na 1 (szary) 4,6V, na 4 (fioletowy) stałe 12 V, 7 i 8 (białe) to 12 V, a 5 (zielony) nie ma praktycznie nic. Po włączeniu komputera między nim a masą jest jakiś spadek napięcia, ale to prawie zwarcie. Dobrze podejrzewam, że to jest ten od uruchomienia zasilacza? mogę go bezpiecznie połączyć z zielonym z ATX? Domyślam się, że tak, ale dopytuję, bo bardzo nie chcę czegoś upalić :)
Zasilacz to dell b255es-01
Jako ciekawostkę dodam, że w Dellu siedzi i5-4750 i gta V działa w 30 fps na zintegrowanej z nim grafice :D

#elektronika #komputery
pawel1410 - Cześć mirki!
Chciałbym was zapytać i prosić o poradę. Mam komputer dell ...

źródło: comment_gGL3jC6vojs9hUK0VMh34zPVxhGASHh9.jpg

Pobierz
  • 9
@pawel1410: Wikipedia - Molex - masz tutaj opisane kolory przewodów.
Ostatnio podłączyłem pod jedną z wolnych wtyczek od zasilacza drugi wentylator, który zamontowałem na obudowie w wolnym miejscu. Nie musiałem robić zbyt wiele, bo wystarczyło wcisnąć jeden z kabli do +12V, a drugi do masy.
@pawel1410: Odepnij tą wtyczkę od płyty, w stanie standby - na jednym z pinów powinno być około +5v , a drugim ~ coś (mniej niż 5, a więcej niż 0v), po zwarciu tego do masy - zasilacz powinien się włączyć. To już wiesz który to power-on ;)
na 99% to jest ten szary. I połączenie ich z "zielonym z ATX" powinno załatwić sprawę.
@hrumque: Na odłączonej wtyczce na fioletowym jest 12v, na zielonym 4,1v. Innych napięć brak. CZyli ten zielony to rozruch?

@Napiecie: Masa jest oczywiście na czarnych, 12v na na fioletowym i białych.

Na zielonym jest na wyłączonym 4,1v, po włączeniu spada prawie do 0. Czy to ten?