Wpis z mikrobloga

dlaczego pozwala się niewyspanym kierowcom jeździć po ulicach? przecież objawy niewyspania są prawie identyczne jak te po wypiciu alkoholu, powinna zostać opracowana jakaś metoda badania kierowców pod tym względem
podobno 20 godzin bez snu = niemal promil alkoholu
#motoryzacja #kierowcy
  • 14
@kon-jakub: sam nie mam pojęcia, nie wiem jak możnaby to sprawdzić, nie wgłębiałem się w temat ale na pewno ciało/mózg niewyspanego człowieka funkcjonuje jakoś inaczej i możnaby opracować metodę która pozwala to mierzyć
wiem że istnieją kwestionariusze, no ale nikt kwestionariuszem nie będzie kierowcy badał
@lasic01 nie wiem czy ironizujesz ale według mnie powinien być podniesiony trochę limit w Polsce, albo wprowadzone rozgraniczenie że na terenie miasta można mieć więcej niż
@lazer: już po wyżej 16h zaczynasz się robić "pijany", sam wielokrotnie tego doświadczam ze względu na pracę i to ,że nie idę spać zaraz po przyjściu do domu :) a wstając o 8 rano i mając na noc do pracy która się kończy o 7 dnia następnego to właściwie nie śpię ponad 24h i jestem dla kogoś w odbiorze jakbym wypił :)
@WuDwaKa: no właśnie, ostatnio widziałem porównanie efektów spożycia alkoholu i braku snu, właściwie jedyna różnica to polepszenie nastroju po alkoholu(choć też nie zawsze) a po braku snu jego obniżenie i rozdrażnienie (chociaż deprywacja snu może pomagać przy depresji także to też nie jest 100%)
@lazer: nie da się szybko i obiektywnie zweryfikować ile ktoś spał, w przypadku zawodowych kierowców można stosować tachograf do monitororwania czasu pracy, ale nie da się ustalić czy kierwoca w czasie przerwy w jeździe rzeczywiscie spał. W przypadku aut osobowych często używanych przez więcej niż jedną osobę, byłaby to zbyt duża komplikacja dla uczciwych, a jednocześnie łatwa do ominięcia dla nieuczciwych, by opłacało się to wprowadzić.
@lazer: Fifth Gear kiedyś robił test, który rodzaj kierowcy jest bardziej niebezpieczniy - Ci po zarwanej nocce, czy po 3-4 piwach.
Ci niewyspanie bez problemu sobie radzili przy manewrach wymagających krótkotrwałej podwyższonej koncentracji jak parkowanie, szukanie numeru domu, sytuacje gdy się spodziewasz, że np. coś Ci może wyskoczyć przed maskę - w tych przypadkach pijani po prostu nie zwracali uwagi na szczegółu i mieli opóźniony refleks.
Za to jak kazali im