Wpis z mikrobloga

Mam pytanie, głównie do podróżujących. Mam zaplanowane wakacje w Turcji. Posiadam konta bankowe w #mbank z kartą debetową i w #tmobileuslugibankowedostarczaneprzezaliorbank z kartą debetową oraz kartą walutową (z kontem walutowym).
Interesuje mnie kwestia wypłacania pieniędzy w bankomatach w Turcji. Czy posiadając pieniądze w złotówkach na zwykłym koncie w mBanku będę w stanie kartą debetową wypłacić pieniądze w Lirach tureckich w bankomacie?
Czy wtedy będzie to po prostu przelicznik z aktualnego kursu walut i dostanę tyle TRY, ile mam pieniędzy i ile wybiorę sobie na bankomacie?
Jeżeli tak to po prostu wezmę 100 eur na wycieczki, 100 zł na wydatki drobne w PL i kartę, z której będę korzystał i wypłacał TRY w sposób opisany wyżej.

Chyba, że muszę korzystać z konta walutowego z #tmobile? Poradźcie Mireczki.

Aha, i co z tymi ustawieniami limitów wtedy? Wiem, że są z tym problemy.

  • 13
  • Odpowiedz
@Paralotnia: Czyli kupić sobie np. w walutomacie ze 100 dolców na te drobne wydatki i wpłacić je na konto walutowe (mam w USD) i tym wypłacać? Czy trzeba jeszcze coś zmieniać w ustawieniach limitów na koncie tmobile? Kupię ze 100 dolców, wezmę 100 euro w gotówce i będę miał ze 100 zł w portfelu. Chyba najlepiej? :)
  • Odpowiedz
@Paralotnia: po wizycie w wirtualnym oddziale potwierdzam Twoje słowa. Z Konta Walutowego w USD zrobiony będzie spread od razu na liry tureckie po kursie MasterCard. Czyli rewelacyjnie :).
  • Odpowiedz
@Smartek: byłem na wakacjach w Turcji w zeszłym roku i wziąłem na kartę walutową 100 dolarów(konto walutowe w dolarach).

Sytuacja wygląda tak, że większość bankomatów w Turcji ma do wyboru walutę jaką chcesz wypłacić. Możesz wybrać euro, dolary i liry. Przy czym euro w ogóle się nie opłaca bo Turki żerują na ich głupim przeliczniku.

Tak jak wspominałem - przelałem sobie przed wakacjami 100 dolarów. Najlepiej jak to zrobisz przez walutomat bo będzie najkorzystniejszy kurs. W czasie pobytu poszedłem do pierwszego z brzegu bankomatu i miałem do wyboru dolary, euro i liry. Wybrałem 50 dolarów i tyle bez problemu
  • Odpowiedz
@Vojak: Mam doświadczenie z wielu ciepłych krajów europejskich (Włochy, Francja, Hiszpania, Bułgaria), afrykańskich (Tunezja, Egipt) i azjatyckich - Alanya w Turcji właśnie :). Wybieram się z dziewczyną, parę lat temu byłem ze znajomymi. Jednak na każde wakacje zabierałem zawsze gotówkę i chciałem sobie tego oszczędzić. Nie wiedziałem zatem, że jest możliwość wyboru waluty przy wypłacaniu. Czy jesteś pewien, że tak jest w każdym bankomacie? Jeśli tak to problem rozwiązany, będę
  • Odpowiedz
@Smartek: na wycieczkach nie byliśmy bo dziewczyna mi się rozchorowała ale wszyscy polecali jakiś jeden bardzo popularny rejs statkiem gdzie charakterystyczne było to, że z jednej strony widziało się morze a z drugiej jakąś super zatokę. W cenie tam było jedzenie, można było niby się kąpać w wodzie. Jak będziecie oglądać wycieczki to raczej na pewno ona tam będzie i będzie dość popularna.

W zeszłym roku byłem ogólnie pierwszy raz
  • Odpowiedz
@Vojak: No też właśnie, to jest dla mnie kluczowe. Co do opłat za wypłatę z bankomatów zagranicą to rzeczywiście opłata wynosi 5 złotych i tylko w koncie walutowym, ale od 1.06.2015 będzie darmowa.
Czyli liczyć jednodniowe wycieczki do $40 około?
  • Odpowiedz
@Smartek: Co do cen wycieczek to niestety nie pamiętam dobrze. Spytam dzisiaj dziewczyny i dam Ci znać. Najlepiej jakbyś mi się przypomniał jeszcze.
  • Odpowiedz