Wpis z mikrobloga

Ktoś może rozwiać moje wątpliwości czy zwrot "te zdjęcie" jest błędny czy poprawny, coraz częściej w komentarzach widzę takie, według mnie dziwnie wyglądające twory. drugim przykładem jest używanie wyrazu "we" np "we dupie":D, "we Warszawie" . Pytam bo dla mnie wygląda to jak "wziaść" lub "z tond" .W drugim przypadku chyba zasada pisowni zależy jaką mamy drugą literę, jeśli samogłoskę to używamy "w" a jeśli spółgłoskę to wtedy używamy "we". Chyba poprawnie będzie np. " we Wrocławiu" i "w Warszawie" No i potwierdzeniem mojej teori jest zwrot "C*uj Ci w Dupe" bo raczej "C*uj Ci we dupe" nikt nie pisze.No ale jeśli żyję w błędzie to mnie poprawcie. #grammarnazi #kiciochpyta #pytaniedoeksperta czekam na odpowiedzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 5
@szwajc124:

Ad 1: To zdjęcie. "Te" + rodzaj nijaki w liczbie pojedynczej to błąd częsty, ale ewidentny.

Ad 2: źródło

„we «forma przyimka: w, używana w połączeniu z wyrazami zaczynającymi się od spółgłoski w lub f, po której następuje inna spółgłoska oraz zwyczajowo w połączeniu z wyrazami zaczynającymi się od dwóch innych spółgłosek; regionalnie (na południu Polski) także przed wyrazami rozpoczynającymi się od spółgłoski w lub f»”.

Czyli dobrze kombinowałeś.
@ukryty_login: Jeśli już mam eksperta na linii to zapytam jeszcze o "Mi się podoba", poprawne czy raczej niekoniecznie? Czasem jak czytam coś w internetach to się zastanawiam, czy aby na pewno uczyłem się tego samego języka co inni.
@szwajc124: Nieco sprecyzuję to, co napisał @Mortal84. "mnie" jest formą zaakcentowaną, a "mi" jest formą, przy której akcent zdaniowy nie pada wyraźnie na to słowo (podobnie tobie/ci). Dlatego można użyć "mnie" w środku zdania, ale w określonych przypadkach:
1) błędnie: "Podoba mnie się to" – tutaj nie ma akcentu;
2) poprawnie: "Moja dziewczyna twierdzi, że mam brzydkie buty, ale to mnie mają się one podobać" – tutaj wyraźnie akcentujesz, że